Një popull që fle , vdes

ismail_qe_luigj_hasan_prishtina

xdggddg

    Shkruan: Brilant Gashi

Një popull që fle edhe mund të vdes , sepse ti nuk je duke u kujdesur për atë siç duhet të kujdeset , p.sh bariu për delet e tij .

Nëse bariu nuk i jep ushqim të mjaftueshëm deleve të tij , atëherë ato dele mund të vdesin , dhe shkaku i vdekjes së tyre është pikërisht pakujdesia e madhe . Kështu është edhe populli im shqiptar i cili duhet të zgjohet nga gjumi për të ecur më tutje dhe për t’i përshpejtuar hapat në shumë lëmenj të ndryshme dhe këtë duhet t’a bëjë ngadalë – ngadalë . Ideali i pastër kombëtar nuk mungonte kurrë , kur bëhej fjalë për atdhe .

Askush nuk hezitonte për të dhënë jetën për atdheun e tij dhe pa frikë , shqiptari e jepte jetën për lirinë dhe çlirimin e atdheut nga forcat e armikut grabitqar dhe lakmitar që tentonte të na merrte tokën tonë që na e ndanë shumë kohë më parë në dy pjesë , por edhe më shumë .

“Një popull që fle , vdes ” – thoshte edhe Ismail Qemali por në këtë mënyrë edhe unë po them , sepse është e vërtet kjo që plaku i urtë i Vlorës kishte thënë dhe sot është aktuale kjo thënie e tij . Një popull që nuk bën përparime në shumë fusha të jetës së vendit mund të vdes dhe populli të përjetojë varfëri , këtë gjë patjetër që duhet t’a dimë mirë , por ne e dimë dhe nuk jemi të vetëdijshëm për këtë punë që po bëhet në vendin tonë .

Thonë se koha është e tradhëtarëve , por Shqipëria mbetet e shqiptarëve , e di , e bëj si të vërtet këtë thënie por ne nuk e dimë se çfarë domethënie mund të ketë në të vërtet dhe nuk përpiqemi të bëjmë ndonjë analizë për këtë thënie kuptim – plotë .

Nuk duhet të na zërë gjumi letargjik , siç i ka zënë shumë popujve në ditët e sotme , duhet të përpiqemi të zgjohemi nga ky gjumë dhe të fillojmë dhe të punojmë për atdheun tonë sepse me të vërtet ne mund të zgjohemi dhe të punojmë për këtë popull të lashtë sa vet koha .

Edhe politkanët tanë duhet të jenë patriota të vendit të tyre , të përpiqen të jenë për atdhe , por të paktë janë ata të cilët tregojnë patriotizmin e tyre në ndonjë mënyrë të çfarëdoshme edhe pse mund t’a dinë se mund të jenë nacionalista të mëdhenj dhe t’i bëjnë fitime të mëdha popullit të tyre të lashtë . Kjo mund të jetë mundësia jonë më e mirë .

Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

1 Comment

Add a Comment
  1. Mjerisht ne gjume jemi shumica !

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.