Letersi Shqiptare: Avdi Ibrahimi-“PUTHADORI di vetëm të përkul shpinën”

puthadori

Avdi_ibrahimi

Shkruan: Avdi Ibrahimi

Një njëri që quhej me emër PUTHADORI i dobët, i ligur, i shantazhuar. U ankua më veten e tij se ishte i vogël e i dobët, kështu më vete tha: – më duhet ta gjej një njeri të fuqishëm. U mendua gjate dhe ju duk sikur e gjeti.

– Shkoi të politikani, ai kishte emrin MASHTRUESI.

Kur u takua me të po i thotë: – MASHTRUES, une dua te ze shoqëri me ty, e kam me të shërbye me besnikëri.

-Në rregull,

– i tha MASHTRUESI. Kaluan disa muaj po jetonin në miqësi MASHTRUESI e PUTHADORI, por një ditë ashtu papritmas miqte takuan liderin e partesë KRYEMASHTRUESIN, në çast ai ndryshoi mendje, ky qenka më i fuqishëm se MASHTRUESI.

Ai iu afrua KRYEMASHTRUESIT, duke i kërkuar miqësi, kështu i premtoi se do ti shërbente me përulësi deri në vdekje.

-Në rregull, – iu përgjigj KRYEMASHTRUESI. Kështu ata jetun për një kohë në miqësai, gjersa takuan KRYENGRITËSIN rrebel, i cili vrau KRYEMASHTRUESIN.

– PUTHADORI mendoi më vete ky sapo vrau mikun tim, – mori thellë frymë.

– Ky na qenkësh më i fuqishëm, e vrapoi pas KRYENGRITËSIT duke u përgjëruar.

– Zoti im, KRYENGRITËS, une dua të jem gjithkund me ju, dua të eci gjurmëve tuaja.

– Në rregull tha KRYENGRITËSI, i ngarki mbi shpinë trastën përplot me municion luftarak, por nuk i besoi t’i jepte armën. E shikoni, edhe sot e kësaj dite PUTHADORI di vetëm të përkul shpinën.

Më 2 Janar 2016.

Shperndaje ne

The Author

Avdi Ibrahimi

Autori ish- Z.kom i Brigadës 128. ZOP

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.