Letërsi Kombëtare: Rrustem Geci- “SHQIPËRIA KËRKON SHQIPËRINË”

shqiperia_rrustem_geci

Ëndërra  e  të  gjithë shqiptarëve  të
sotëm, është  kjo  tokë, është ky dhé
çdo lëvizje  e  kombit  tonë  përpara
është udhë, dhe kalim mbi errësirën
 
Dashuria  për  atdheun  është  më  e
bukura dhimbje. Ajo  i  jep  frymën
çlirimit. I mund frikat  e  dënimeve
se zogu që fluturon s´pyet për kufij
 
Atdhe, kur do t´i ndryshojmë kufijt
pyesin të tashmit dhe të ardhshmit
pyes, si do ta zgjidhim këtë çështje
që  trojet tona të jenë të bashkuara
 
Një marrëdhënie  e  re me historinë
kujtoj  s´ e  është  e  domosdoshme
toka ka sy, sheh se çfarë po ndodhë
unë do flas, vetëm për vetëm me të
 
Arb, Shqipëria  kërkon  Shqipërinë
në të tëra  pjesët e  saj të pushtuara
s´di si do shprehet kokrra  në  kalli
Shqipëri ka vetëm  në  gjuhën time!..

Rrustem-Geci

Rrustem Geci – Dortmund, 2016

 

Shperndaje ne

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.