Theodora – Perandoresha e Bizantit

Thoodora_orna_fb03

fahriu_shumemire

Nga: Fahri Xharra

E kaluara e jonë historike duhet të shikohet me syrin kritik të krenarisë që jemi pjesë asaj trashëgimie , pa marrë parasysh fesë që i përkasim si individ. E jona është që me ato artefakte që na kanë mbetur të bëjmë luftën tonë trashëgimtare , për të mirat dhe të këqijat e së kaluarës sonë me vlerë. Ne , duhet që botës t`ia bëjmë të ditur që tema që po flasim sot është e kaluara e jonë në vendin tonë ; serbit t`ia bëjmë të ditur edhe një gjë që për epokën që po flasim ata as që kishin qenë këndej pari.

Një ndihmë të madhe duhet me na e dhënë Kisha Autoqefale Ortodokse e Shqipërisë dhe ajo duhet ta ngre zërin e saj në mbrojtje të kulturës dhe trashëgimisë ortodokse në Dardani.

Efesi_dardan

Artemisa e Efesit

Theodora-_mural_ravenafb

Perandoresha Theodora

Dardane nga Medvegja

Dardane nga Medvegja

Vetëm krahasoni fotografitë në epoka te ndryshme nga Artemisa e Efesit, Perandoresha Theodora dhe Vajzat e Medvegjës; të bindemi ne së pari për këtë thesar historik.që të parët na e kanë lënë .

Krenari ! Historia në vazhdimësi flet shqip !

Thoodora---ornament

Mbreteresha Theodora

Artemisa_e_Efesit

Artemisa e Efesit

qytetare_shqie_shek_kaluar

Qytetare shqiptare shekulli kaluar

Theodora_doamna

Theodora

justinian-theodora

Perandori Justiniani dhe Perandoresha Theodora

Për deri sa shqiptaret nuk e njohin se pari vetveten , do te kemi telashe

Madhështia Ilire-Dardane e Oborrit-Perandorak-Bizantin,jeton akoma ne trevën e mrekullueshme “MEDVEGJA E DARDANISE”………Padyshim qe Veshja tradicionale Shqiptare e Medvegjes përfaqëson denjësisht,një trashëgimi kulturore autentike e cila rrjedh drejtpërdrejt nga veshja aristokrate e cila përdorej nga damat ne oborrin perandorak te Kostandinopolit.

Vajzat_shqiptare_nga_Medveg

Vajzat shqiptare nga Medvegja

veshjet_medvegj

 

Gratë dhe vajzat e Medvegjes sonë te bukur,kane konservuar çdo detaj te kësaj veshje,përfshire edhe tipologjinë e aksesoreve,simbolet astrale (pagane Ilire)si;dielli,hëna dhe yjet,gjithashtu edhe Kryqin e stilizuar bizantin,forma e te cilit ju shfaq si një vegim qiellor në vitin 312,Perandorit Ilir.

Perandori_Justiniani_Perand

Perandori Justiniani dhe Perandoresha Theodora

Kostandini i Madh i Ilirisë(280-337)ne prag te betejës me rivalin e tij Macsentius ne Pont-Milvius(pranë mureve te Romes)duke e udhëhequr drejt nje fitore te lavdishme e cila ndryshoi rrjedhën e Historisë se njerëzimit duke sjelle si produkt Ediktin e Milanos ne vitin 313(Krishterimi shpallet si Fe zyrtare ne Perandorine Romake).

theodora_ergkeit

Theodora

theodora_piktur

Theodora

theodora_afresku

Afresku : Theodora

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pikërisht kjo veshje kaq e larmishme me kolorite dhe çdo detaj te saj karakteristik, i përkiste Perandoreshës Theodora (497–548),bashkëshortja e Perandorit Ilir te Bizantit,Justiniani i Madh i Ilirisë(482-565). Veshja femrore e Medvegjës i ka bërë ballë zhdukjes dhe kohës mijëra vjeçari.

justinian_mbreti_ravenafb

Perandori Justiniani

justiani_fb

 

 

Veshje tipike Dardane nga Dardania e moçme ,   në Bizantin e kohës dhe në vazhdimësi historike deri më sot.
Vete motrat tona Shqiptare nga Medvegja, nuk jua dine kuptimin e mirëfillte te këtyre detajeve,por burimet historike dhe sidomos ky imazh ne mozaik i Perandoreshës Theodora,flet shume qarte…….

Theodora_telashetmevehtenKjo veshje kaq unike, ka nevoje për një studim shume te hollësishëm dhe gjithsecili studiues Shqiptar,duhet qe ti përvishet punës hulumtuese për te zbuluar madhështinë e saj te vërtete. ( sipas Paulin Zef Zefit )

Fahri Xharra,24.01.16
Gajkovë

Shperndaje ne

The Author

Fahri Xharra

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.