Atentati ndaj kombit me telenovela turke

Thenie-nga-Ismail-Kadare-3-600x400

12342574_582804735200631_3031144433704580826_n

Shkruan : Brilant Gashi


Ish pushtuesi i Shqipërisë dhe sot edhe aleati më i madh i saj Turqia , gjatë historisë sonë për të bërë spastrim etnik tek populli ynë ishte e pamëshirshme dhe nuk na lejonte që të shkolloheshim në gjuhën amtare dhe shumë të drejta të tjera jetësore për ne .
 
500 vjet mjerim në trojet e Arbërit , 500 vjet na pren me shpata sulltanët e mallkuar me thirrjet e tyre fetare dhe ogurzeza (Zoti është i madh) , 500 vjet coptim i trojeve tona dhe coptim i trojeve ballkanike që nga Bosnja e deri poshtë në Greqinë e arvanitasve .
 
Do të kishte ardhur koha , që ata kriminelë gjakëpirës të largoheshin njëherë e përgjithmonë nga trojet shqiptare të Gjergj Kastriotit dhe e bën ata gjakëpirësa , por sidoqoftë erdhën pushtues të rinj , edhe më të egër , edhe me më shumë ushtri dhe gati për të na shfarrosur dhe për të na hequr qafe nga faqja e dheut shqiptar .
 
Sidoqoftë , për historianët tanë dhe nacionalistët që e duan kombin shqiptar , pushtuesi mbetet pushtues dhe si i tillë nuk duhet të ketë kurrfarë lidhje gjaku me kombin që e ka pushtuar dhe e ka masakruar në lloj-lloj mënyra të ndryshme keq-bërëse , që i kanë marrë fëmijët tanë peng për t’i rritur në traditat dhe në zakonet e pushtuesit .
 
Thoshte i madhi , laureati i çmimit nobel për letërsi Ismail Kadare “Armiku mbetet armik dhe i vdekur qoftë .” Kjo është një vërtetësi e pamohueshme .
 
Pushtuesi “tolerant” turk në ditët e sotme po sjell një armë të re të botës së modernizuar e që në këtë rast është seriali apo filmi . Turqia po bën atentat ndaj kombit tonë me lloj-lloj seriale në gjuhën turke , e që kanë përmbajtje dashurie , dhe një përmbajtje asimiluese për popullin tonë të mjerë , që nuk po dinë se ç’është duke bërë .
 
Një ndër këto seriale ishte edhe telenovela turke “Sulltan Sylejmani – Shekulli madhështor” , një kancer për shqiptarin dhe për të gjithë trojet shqiptare . Ai (shqiptari) e shikon këtë serial me një seriozitet të madh , ku shpeshherë gëzohet me fitoret e tij (sulltanit) në fushë-betejë dhe përlotet me fatkeqësit e tij të dashurisë . Sulltan Sylejmani po ua merr zemrat shqiptarëve me atë serial antishqiptar me përmbajtje asimiluese për popullin tonë . Ky ishte (në historinë shqiptare) kalifi më i madh që bëri krime tek shqiptarët dhe që e bëri gjakun e shqiptarëve të gjithin ujë deri tek themelet e shtëpive .
 
Perandoria Osmane nuk ka ikur ende nga trojet shqiptare , ajo është akoma në këtë tokë . Kanalet televizive shqiptare që po japin të tilla seriale , kanë për qëllim t’a duan edhe më shumë pushtuesit dhe të shkrihen në gjakun e pushtuesit .
Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

4 Comments

Add a Comment
 1. Kte asimilim moderrn dhe rehabilitim te armikut shekullor po e ben pseudopolitika aktuale ne krize ne te gjitha trojet tona dhe perfituesit mjeran te mediave dhe televizioneve tona te pa vlera qe mbesin gjalle nga turpi bashkekohor me filma paqaver turq,neve na duhet nje zgjim i ri.

 2. Eshte shum e vertet. Populli e din ket, por shumica nuk e pranon ket…

 3. Many people prefer gems together with the round cut for diamond anniversary bands simply because end to be capable of producing maximum scintillation. It tells
  the world that you’re committed all night being married soon using your special
  someone. Twisting, warping oor shifting that may loosen the
  stones is regarsed as the common damages that could afflict tiffany or prong settings. http://indigoteamtumblog.shotblogs.com/

 4. KOHë PARADOKSALE
  BASTARDET

  Nismes për në lindje
  i fryu ”akademiku
  Rexhep Qosja
  Sulltanin e ftoi
  Cikloni na përfshiu

  Varr të madhe hapi
  I dikurshmi ideologu
  Pyes –
  A është bindje
  A pa dituri
  Si duket , jo
  XHelozia-
  Apetitet për pushtet
  Si Ballabani ia bëri

  Uluroi e uluroj
  Endacakët joshi
  Në torisht i pruri
  Ish okupatorin –
  Shpëtimtar e bëri

  Ndihmë o Zot të duroi
  Të pëlcas më bëri

  O ju të soit të Haxhi Qamilve
  Pa viza rrugën hapur keni
  Në shkretirat e Anadollit
  Tek vëllëzrit që u asimiluan shkoni
  Ndoshta do të bindeni
  Sa të manipuluar jeni

  Ta e dini se
  Gjithmonë ka qenë
  Eshtë dhe do të jetë
  Krenaria jonë Kombëtare
  Lufta e lavdishme e Skenderbeut
  Dhe e RILINDJES KOMBëTARE .

  Nga Halil Preniqi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.