KORFUZI DHE MALTA NË LASHTËSI BANOHEJ NGA LIBURNËT

MALTA  NË  LASHTËSI  QUHEJ  (MJALTA – ILIRE). 

liburnetBanorët e lashtë Maltez, thuhet se kishin origjinë ILire.. Më saktë thuhet se banorët e Maltës ishin Phaecianët GEGAND..
Duke u bazuar tek Homeri thote, se banoret e pare te Maltes ishin Phaecianet, per te cilet thuhet se kane qene nje rrace gjigandesh, por nga ana tjeter duke iu referuar Strabonit, thote se, kur Koriantet pushtuan Korkyren gjeten atje Liburnet. Pra me pak fjale edhe studiuesit modern te historise se lashte pranojne origjinen Liburne si banorët e parë te Korkyres (Korfuzit). Phaecianet ishin Liburnet , qe vinin nga Iliria dhe populluan Korfuzin e sotem. Straboni vertetonte qe, Koriantet kur pushtuan ishullin e Korfuzit, e gjetet ate te zene prej Liburneve. Tukididit vërteton origjinën e Phaecianëve kur thotë se beteja më e madhe detare e të gjitha kohrave, ishte ajo e zhvilluar në mes Koriantëve dhe Korkyrasve Liburn. Kjo betejë mendohet se është zhvilluar rreth vitit 664 p.Kr..

Liburnet ne shek. e Nëntë para krishtit behen fuqi detare ne brendesi te Adriatikut ku thuhet se populluan edhe ishullin e Maltes. Studiuesit tregojne se lidhja mes Korkyres dhe Liburneve nuk eshte vetem historike, gjenetike, strategjike, por eshte dhe filologjike. Malta quhej Melita ose Mjalta Ilire, per shkak te mjaltes me cilesi te larte qe prodhonte ishulli. Kete teori na e forcon edhe Plini qe mbeshtetet tek Kalimakusi duke afirmuar se Malta ishte mjalta e Liburneve Ilir. Fama e Librneve Ilir si fuqi detare e Mesdheut, hyn ne historine e njerezimit si lundertare gjiganda qe shpiken lundrimin ne det.

Shperndaje ne
Updated: 21 Dhjetor, 2014 — 11:34

The Author

Admin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.