Të gjith popujt e lashtë evropian i bashkon emri: Teuta

mbreteresha-teutaTeuta ishte Mbretëreshë Ilire e shekullit të tretë para Krishtit.. Ky emër është tipik dhe shumë i përdorur midis Iliro-Shqiptarëve.. Emri Teuta e ka origjinën shumë të lashtë dhe ka lidhje direkte nga Pellazgët hyjnor. Mjafton të kujtojmë mbretin Pallazg (TEUTAMOS : Iliada, XVI / 843). Është kurioz fakti se ky emër është gjetur në shumë mbishkrime të lashta dhe ka qenë shumë i përdorur nga të gjitha popullsite me origjinë pellazgjike.. Popujt me origjine Pellazgjike që përdorën këtë emër , ishin Thrakët, Etruskët, Keltët, Ilirët dhe më vonë edhe fiset Gjermanike. Në të gjitha këto etni, mendohet se ky emër i stërlashtë, ishte një kujtesë identiteti për origjinën e tyre të përbashkët.. Ata ishin i njëjti POPULL, sepse ishin pasardhësit e gjakut të GJIGANDËVE = GEGAND – GEG = TITAN.. Cuditërisht edhe emri “TITANS” dhe fjala “AUTOKTON” buron nga shqipja.. TI -TAN ose TEUTAN, që do të thotë TË -TAN (TË GJITHË), GEGË janë TI-TAN.. Edhe fjala AUTOKTON = A-TOK-TON,që do të thotë (është toka jonë).. TË gjith këto popuj i përkasin të njëjtit GJAK dhe e kan prejardhjen nga e njëjta TOK.

Shperndaje ne
Updated: 21 Dhjetor, 2014 — 12:34

The Author

Admin

1 Comment

Add a Comment
  1. Pershendetje dhe urimet me te mira nga ana ime , per kete flete te mrekullueshme interneti.
    Komenti im per kete artikull: ……hmmmm shume mire i komentojme fjalet te ashtequajtura greke apo sllave , nga gjuha shqipe por mos harrojme qe principata Ilire e Epirit ka ngelur pezull dhe i eshte pagezuar me hir apo pa hir Greqise.
    Pra mos duhet te bashkepunojme me shume si popull dhe pushtet apo qofte dhe individe
    qe te vertetohet qe Epiri nuk eshte principate greke por Pellazgo-Ilire-Shqiptare ???!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.