Filozofia Pellazgo-Iliro-Shqiptare e Rilindjes Kombëtare: Hoxhë Hasan Tahsini

Hoxhe_hasan_tahsini_dija_shqiptare

“Unë do vete për kërkim nëpër udhën e gjatë për të gjetur dituri, atë që e bënë njeriun njeri…!”

Hoxhë Hasan Tahsini lindi më 1811 në Ninat afër Sarandës, Shqipëri dhe vdiq më 1881, ishte rilindas, filozof, matematikan, shqiptar. Dijetar i shkallës botërore e dhetar pararojë e Rilindjes Kombëtare, Tahsini qe mësues i Abdylit, Naimit e Samiut, Vaso Pashës, Jani Vretos, Ismail Qemalit e Daniel Oparakut.

Shperndaje ne

The Author

Admin

1 Comment

Add a Comment
  1. Artikull i vlershem sidomos per gjeneratat e reja.Shume shkolla tek ne e mbajne emrin e ketij dijetari te madh e nuk dijne gje per te.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.