Mjaft më të ndarë

image94

12301542_579872425493862_5073383181961084240_n

Shkruan : Brilant Gashi

Pena është arma më e fuqishme e një njeriu por njëkohësisht edhe e një kombi dhe pasi që është arma më e fortë e një njeriu , atëherë më duhet të shprehem me të gjithë zemrën time dhe të shfryej atë që kam për të thënë në letër . Më duhet të shprehem në letër dhe kjo është më e duhura , që gjithkush duhet t’a bëjë .
 
E di që nuk është koha e duhur të shkruaj për kësi lloj temash , por është dikush brenda meje që më shtyn të shkruaj , rreth një teme , që është gjithë-kombëtare dhe është çështje panshqiptare që duhet të zgjidhet patjetër : Bashkimi i Trojeve Shqiptare në një shtet të vetëm .
 
Shqiptarët e kanë një zakon shumë prapanik , që mua nuk më pëlqen tek shqiptarët dhe tek populli im . Ata thonë se “kurrë nuk do të bashkohen trojet shqiptare në një shtet të vetëm” ose shkurt e shqip “Kurrë nuk do të bëhet Shqipëria e Bashkuar” .
 
Rreth kësaj teme , si gjithmonë shqiptarët janë skeptik dhe mua nuk më pëlqen , të jenë njerëzit skeptikë për çfarë do lloj teme që plasohet dhe që duhet të bisedohet rreth një teme të caktuar .
Pikërisht skeptizmi ynë na ka lënë shumë mprapa si komb neve , dhe akoma po na len mprapa .
 
Jemi popull i vjetër në Gadishullin Ballkanik , por nuk do të thotë kjo se shqiptarët janë populli , që janë engjëjt e Gadishullit Ballkanik dhe popujt e tjerë që e rrethojnë Shqipërinë janë djajtë e Gadishullit . Jo , jo kjo nuk është e vërtet dhe aspak nuk duhet të jetë e vërtet .
 
Shqiptarët nuk janë popull perfekt , sepse askush nuk është në këtë jetë perfekt . Por , padrejtësitë më të mëdhaja që i janë bërë ndokujt gjatë shekullit të XX , i janë bërë ndaj popullit shqiptar , duke e ndarë Shqipërinë e Bashkuar , dhe duke i’a ndarë në mënyrë arbitrare agresorëve ballkanik dhe shteteve armike të Shqipërisë , Serbisë , Malit të Zi dhe Greqisë .
 
Të jesh kundër ribërjes së Shqipërisë së Bashkuar është edhe të jesh kundër zotit të madh , që e krijoi Shqipërinë e Bashkuar dhe më pas erdhën edhe djajtë dhe e ndanë Shqipërinë e Bashkuar në katër pjesë . E ndanë Kosovën , Malësinë e Madhe , Çamërinë dhe Sanxhakun .
 
Por është koha që ne të bëjmë një referendum për bashkimin e trojeve shqiptare në një shtet të vetëm . Të kemi një qeveri , një ushtri , një flamur , një federat futbolli , një gjuhë , një kulturë të vetme dhe të mos bëjmë dhe krijojmë kultura të reja dhe të importuara nga vendet e tjera , por të mbajmë një gjuhë dhe kulturë të vetme . Atë shqipe , t’a bëjmë kulturën më të bukur të botës .
 
Por ka ardhur koha , që t’i themi Evropës dhe botës që ne nuk mudemi të jetojmë më të ndarë dhe të bëjmë një referendum për bashimin e trojeve shqiptare . Le të bashkohen në një trup dhe të punojmë sa më shumë për bashkimin kombëtar . Një projekt që është i bazuar në Shqipërinë e Bashkuar . Kemi shumë sfida , që duhet t’i kalojmë për të realizuar këtë projekt panshqiptar .
Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.