THOTI NGA ATLANTIDA FLISTE SHQIP

bilder-thoth01

THOTI, si i mbijetuar i Atlantides se fundosur, ndalet ne Token KHEM (Egjipt) aty per shum vite e ndan Diturin tejet e zhvilluar, met te cilen Egjipti arriti atë Famë Antike e cila edhe sot njihet ne te gjith Boten.

Një Dituri dhe nje Aftësi aq misterioze, sa qe sa Shkenca e sotme nuk arrin ti shpjegoj. Si përshembull ndertimi i Piramidave ne Egjipt apo ato ne Token Ilire (Bosnjen e sotme). E gith kjo mund konsiderohej si nje Prallë, mirpo një e vertet nuk mund te humb kurr vonohet por herdo kur del ne Dritë. Pikerisht rreth Vitit 1930 nën Piramiden e Keopsit ne Egjipt u gjinden “12 Pllakat prej Zmeraldi”, Pllaka që mbajn Shkrimet e THOTIT.

Nga Shkenctaret esht caktuar se Pllakat janë 52000 Vjeqë, nuk dihet se prej qafr Materiali perbehen, janë të paprishura dhe qka ësht me e bukur dhe interessante Vllezër e Motra që na verteton edhe nje her Vleren dhe Lashtesinë e Popullit tonë, ësht, se Pllakat kan mundur me u perkthy dhe me mar Kuptimin vetëm permes Gjuhes Shqipe. Nje Professor Shqiptar qe jeton ne Gjermani, i cili ka dashur të mbetet Anonim, i ka perkthyer 12 Pllakat e THOTI, te cilat pastaj janë perkthyer ne Anglisht (M. Doreal), dhe pastaj edhe e Gjuhë tjera.

Nese shikojm ne të Kalueren Gjuha jonë me veqantin e vetë, padyshim ësht Gjuha qe kan folur te paret tanë Pellazgo-Iliret mirpo këto Pllaka qe janë 52000 vjeqare na qojnë ne një Periudh shum ma te lashtë se me të cilen jemi mer deri sot, dhe lashtesia jonë vetem po vjenë duke u felluar dhe vertetuar sa e më shum. Ketu dua ta citoj thënien e Gjuhetarit dhe dijetarit Gjerman Friedrich Maximillian Müller (1823 – 1900) e cila ne Rastin e ketyre Pllakave vertetohet, i cili thoshte; “Do të vijë dita kur GJUHA SHQIPE do të bëhet çelësi i shpjegimeve të SEKRETEVE TË MËDHA”

Gjuha jonë pra, Rrejët i ka shum ma te fella se që dimë vet, po flas por veten tonë, se te Huajtë me shumicë na kan injoruar dhe mohuar Historinë, kshtu qe edhe nese e dinin do të na mohonin siq e kan berë gjithmonë, por jo te gjithë, se ka pas Njerzë të mir si ky te cili e citova ma lart, të cilet e kan folur të Verteten.

Pra nese Pellazget e kan folur Gjuhen e te mbijetuarve te Atlantides, siq ishte THOTI, ather Pellazget mund te jenë Pasardhësit e Superraces se Atlantides, një Superracë e cila e ngriti e gjith atë Qytetrim dhe Histori Antike te cilen sot u a kanë lanë si Meritë Popujve ardhacak si Grekve ose tjerve. Lidhur me ketë Temë, ju kisha propozuar Librin e Zotit Skender Hushi “THOTI i pavdekshëm na zbulon Atlantidën” dhe Dokumetarin e pregaditur Emissioni i shkelqyeshem “Enigma”. 

Dokumentarin mund ta shihni permes kesaj Lidhe:

Ju pershendes të dashur Bashkatdhetar

Shperndaje ne

The Author

Admin

1 Comment

Add a Comment
  1. Emri i Autorit mungon…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.