Shqiptarët në Maqedoni duhet të zgjohen

10395172_466371160177323_3492592651841429756_n

12301542_579872425493862_5073383181961084240_n

Shkruan : Brilant Gashi


Nuk dua të lë anash asnjë tokë shqiptare pa e përmendur në shkrimet e mia sepse kështu po e mallkoj Shqipërinë time dhe nuk po përfshijë të gjitha trevat etnike shqiptare . Sepse atë trevë shqiptare e dua si çdo pëllëmbë të trojeve shqiptare , dhe dua që ta përmend .
 
Këtë radhë si temë të rëndësishme për t’a shkruar po e marrë tokën e Maqedonisë dhe Shqiptarët që jetojnë atje , të cilët përbëjnë më se 47% të popullatës dhe të banorëve atje . Këtë do e shkruaj pasi që shqiptarët në ato vise shqiptare , janë tërësisht të shtypur nga qeveria e Shkupit .
 
Po a janë zgjuar shqiptarët në Maqedoni ? A janë të interesuar dhe të vetëdijesuar për çështjen shqiptare ? Shqiptarët në shtetin artificial të Maqedonisë , përbëjnë një shumicë të madhe të banorëve .
Maqedonia është shtet artificial , sepse gati e tërë Maqedonia është në dorë të shqiptarëve sepse ata janë dembabadem në atë tokë .
 
Gjatë historisë së popullit shqiptar , Maqedonia nuk e egzistonte dhe gjysma e Maqedonisë së sotme ishte brenda territorit të Shqipërisë së Bashkuar dhe ishin tërësisht të pushtuar e stërpushtuar nga sllavët e Serbisë . Thjesht , ne ishim në ato toka dhe akoma jemi aty .
 
Por në krahasim me vitet e shekullit të XX , shqiptarët e Maqedonisë janë tërësisht të asimiluar dhe të turqizuar dhe kjo gjë , për ne e afron edhe më shumë pushtuesin pesë shekullor afër trojeve shqiptare . Në krahasim me shekullin XX , shqiptarët e Maqedonisë janë akoma në gjumë të thellë dhe akoma nuk janë zgjuar nga ky gjumë letargjik . Shqiptarët në Maqedoni nuk janë më ata shqiptar që ndërgjegjësoheshin për trojet shqiptare .
 
Çfarë mund të themi për shumicën shqiptare në Maqedoni ?
Shqiptar të Turqizuar apo Turq të Shqiptarizuar ? Kjo është pyetja , që shqiptarët e bashkuar dëshrojnë që t’a dijnë . Shqiptarët në Maqedoni mund të themi se janë të turqizuar dhe turqizimi i tyre , ka ardhur si pasojë e fesë islame dhe e mijëra xhamive , që po ndërtohen sot në Shkup dhe në Iliridë .
 
Turqizimi i tyre ka ardhur edhe si pasojë e mësimit jo të rregullt të historisë së popullit shqiptar dhe të shpërlarjes së trurit nga librat dhe hoxhallarët , që në vend se të mirren me xhami dhe me fe , ata mirren me historinë e popullit tonë . Shkak i turqizimit janë edhe investimet turke , që bëhen në Maqedoni dhe investitori më i madh që ekziston në trojet shqiptare , është ndërmarrja TIKA , që në vitin e kaluar , varrezat e shqiptarëve katolikë i shndërroi në varreza osmane . Nga kjo edhe ka ardhur turqizimi i Shqiptarëve .
 
Por në vitin 2001 , serbët që dëshironin t’i keqtrajtonin në mënyrat më mizore shqiptarët , ata ishin të vetëdijësuar për shqiptarët stje . Sot vshtë edhe 15 vjetori i daljes publike të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare .
 
E them me plot bindje se shqiptarët në Maqedoni duhet të zgjohen dhe të vetëdijesohen më shumë sepse për shqiptarët e botës dhe të trojeve etnike , ata janë baza kryesore për ribërjen e Shqipërisë së Bashkuar në hartë .
Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

2 Comments

Add a Comment
  1. Shqipetaret e maqedonis Jane zgjuare nga hera,qe kure Jane kthyere ortodoksit nga maqedonas ne shqipetare ortodokes ,ortodokesit maqedonasflasin dialeket bullgare ,gjuhe maqedonce eshte shqipja ,edhe me male zi ortodokesit flasin serbishtvertete pore shqipetare me oregjine ju faleminderit ny.3//22/18

  2. Ne jem ktu, Kem qen ktu dhe skemi me lujt prej ktu. O do bëhet o ska rrugdalje tjetër.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.