A vret historia për popullin tonë ?

qemal_zps122464b1

11811570_537716746376097_2058587429534981199_n

Shkruan : Brilant Gashi


Historia , kjo shkencë që ka në të vetëm të vërteta , që shumë shpesh janë të vërteta , që janë zbuluar por edhe në të njëjtën , janë edhe të vërteta të mohuar , dhe që janë të mbuluara dhe ende nuk janë në dritën e plotë . Kjo është historia .
 
Historia e popullit shqiptar është ajo , që e thash më lartë dhe me të vërtet , ka të vërteta të mëdha që ende nuk janë në dritë dhe me kalimin e kohës edhe këto kërkohen të zbulohet nga momenti në moment . Por një pyetje , që duhet të bëjmë ne është kjo . A vret historia ?
 
Historia gjithmonë ka vrarë njerëz , të cilët e kanë lënë në harres dhe e kanë harruar atë . Historia ka vrarë me miliona njerëz dhe ata njerëz e kanë pasur këtë fat , që të vriten .
 
Kjo nuk ka ndodhur vetëm me historinë e popullit tonë , por edhe me historinë e popujve të tjerë . Besoj se edhe populli ynë , e ka pasur të njëjtin fat . Ne jemi të ndryshëm nga popujt e tjerë , trimat më të mirë , që mund të kesh dhe të gjesh ndokund , janë trimat shqiptar , trimat e Shqipërisë etnike , të cilët po punojmë më shumë për bashkim kombëtar .
 
Edhe më parë thashë se historia e popullit tonë shqiptar , ende nuk është në dritë dhe duhet të zbulohet një pjesë e historisë sonë , të cilën ne as nuk e dimë nëse egziston . Historia e pazbuluar e popullit tonë , si gjithmonë e vret popullin tonë . Historia vret .
 
Mohimi i historisë sonë , është një gabim i pafalshëm dhe nuk duhet në asnjë mënyrë të falet . Nëse harrohet historia e popullit tonë , harrohet edhe gjaku i mijërave dëshmorëve që ranë për këtë atdhe dhe këtë komb që e lanë anash dhe e ndanë në katër pjesë . Nuk duhet t’a harrojmë kurrë se kush dhe pse na ndanë Fuqitë e mëdha , nëse e harrojmë këtë , e vrasim edhe veten . Për këtë arsye historia vret .
 
Pushka dhe gjaku i mijëra ushtarëve që u vranë për lirinë e atdheut dhe për bashkimin e tokave shqiptare nuk duhet të harrohen . Jo more vëlla nuk duhet të harrohet sepse , përndryshe na qorton historia që nuk jemi përkujdesur për të .
 
“Një popull , që harron historinë e tij , është i dënuar t’a përjetojë atë përsëri” – thoshte babloku i Pavarësisë së Shqipërisë Ismail Qemali . Fjalët e tij sa i përket historisë , janë fjalë të mëdhaja , që gjithëkush duhet t’i mbaj mend dhe unë e sugjeroj shqiptarin që duhet t’i mbaj në mend këto fjalë .
E kemi për obligim , që t’a mbajmë në mend .
 
Popujt që e kanë harruar historinë e tyre , i ka zënë mallkimi i historisë dhe kështu ai popull , përsëri e kanë jetuar historinë e tyree . Popullit shqiptar nuk duhet t’i ndodh një gjë e tillë ose do të na zë mallkimi i historisë sonë . Me një fjalë , mund të themi se : Historia vret shumë .
Shperndaje ne
Updated: 15 Maj, 2017 — 14:20

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.