Pse, Neritan Ceka e “ vjedhë “ historinë shqiptare ?

neritanceka_arkeologjia_mohimi

Së pari , cili është Neritan Ceka ?

Neritan Ceka, i biri i arkeologut të parë shqiptar, Hasan Ceka, u interesua për arkeologjinë që fëmijë, kur shoqëronte të atin në ekspeditat arke-ologjike të Apollonisë. Pas mbarimit të studimeve në Universitetin e Tiranës në vitin 1962, ai iu kush-tua plotësisht kërkimeve arkeologjike. Në vitet 1963-1964 gërmoi në kështjellën ilire të Rosujës në Tropojë; në vitin 1969 zbuloi varrin e pasur të Selcës së Poshtme dhe po atë vit filloi gërmimet disavjeçare në Belsh. Tërheqjen më të fortë e pati drejt qytetit të madh të Bylisit. Atje drejtoi ekspedi-tat në vitet 1978-1991, duke zbuluar teatrin, stadiumin, shëtitoret, gjimnazin dhe disa nga hyrjet dhe kullat e fortifikimeve të qytetit ilir.

Në vitet 1992-1994 drejtoi ekspeditën e përbashkët shqiptaro-franceze në Apolloni, si dhe gërmimet në Butrint, ku u rikthye përsëri dy vitet e fundit. Që nga viti 1985 jep leksionet e Arkeologjisë Klasike në Fakultetin Histori-Filologji të Univer-sitetit të Tiranës. Ka dhënë leksione dhe konferenca shkencore në Gjermani, Angli, Itali, Francë, Austri, SHBA dhe në vende të tjera. Ka shkruar librin shkencor “Qyteti ilir pranë Selcës së Poshtme” (1985), si dhe një numër të madh artikujsh shkencorë mbi kërkimet e tij arke-ologjike. Që nga viti 1991 është zgjedhur disa herë deputet në Kuvendin e Shqipërisë.  Neritani është anëtarë i disa instituteve të arta shkencore si Këshillit Shkencor në Institutin e Arkeologjisë në Tiranë, Institutit të Arkeologjisë në Berlin, dhe Institutit të Kolde-ëay Gesellschaft në Gjermani.

Së dyti : Cili është skandali i fundit i Neritan Cekës ?

E keni të të shkruar në të dy fotot e më poshtme

gazeta_neritanit_Mohimi

dhe e dyta

Neritani_mohimi_iliriogjiseSë treti : Kush ishin chaonët ?
Kaonët ishin fis i Epirit, që nga grekët quhej “barbar” dhe që kishte elemente të kulturës ilire, [1] që sundonin në nga lumi Kallama, deri në luginen e Drinosit, në Gjirokastër. Qyteti më i madhë i Kaonëve ishte Antigonea në afërsi të Gjirokastrës së sotshme.
(^ Hammond 1998Lewis & Boardman 1994, pp. 430, 434; Boardman & Hammond 1982, p. 284; Wilkes 1995, p. 104; Encyclopædia Britannica (“Epirus”) 2013 )
fiset_ilireSë katërti : pak nga djali i tij , i privilegjuari i shtetit shqiptar:
DJALI I CEKES REFUZON SHQIPERINE  e sulmon Papën Egin Ceka, 37 vjeç, djali i ish-këshilltarit të Berishës Neritan Ceka, refuzoi tre javë më parë që të linte mandatin e të ngarkuarit në punë në Ambasadën e republikës së Shqipërisë në Austri. Në vend që të ndërpriste shërbimin diplomatik, për tu kthyer në atdhe, siç e parashikon ligji për shërbimin diplomatik në Republikën e Shqipërisë, pas emërimit të të atit ambasador i Shqipërisë në Itali, Ceka junior është transferuar në një përfaqësi tjetër diplomatike, po në Vjenë, në atë të UNOV.OSBE-së, duke ndërruar thjesht selinë nga rruga “Prinz Eugen”, ku shërbeu prej tetorit 2009, në atë “Reisner” në kryeqytetin austriak.- See more at:  (http://shqiptarja.com/politike/2732/djali-i-neritan-cekes-refuzon-shqiperine-e-sulmon-papen-143196.html#sthash.5AmCb9sV.dpuf )

Dhe , së pesti : Mo`zot më keq për ne  !

Fahri Xharra

Fahri Xharra,05.06.16 Gjakovë

Shperndaje ne

The Author

Fahri Xharra

4 Comments

Add a Comment
  1. Ky hajdut nuk ka mohuar vetem historine , por edhe ka vjedhur vendbanimet antike .Te pakten nje bust te florinjte e ka vjedhur nga kalaja e Mbjeshoves ne Berat.

  2. Une dua te di nese ku mikrob eshte gjak i shqipes apo ndonje mebeturine minoritare qe Enveri u kishte dhene shume privilegje sepse atyre nuk u ineresonte Shqiperia por vetem pushteti dhe nuk pritonin te vritnin shqiptar sipas qejfit te greqise e te serbise.

  3. Po kesi trathtar kemi pas ne tegjitha kohrat.Un mendoj se mos asht gjak i prishur i Arbrit se qe e ka shit veten kaq lir po dihet,por ni Shqiptar qe ka gjak Shqiptari nuk e ban,por mundet me qen,moster e fashistave grek ose turq.

  4. Kur esht hajdut dhe mohues i historis Shqiptare ky maskara pse nuk e kalbin ne burk

Lini një Përgjigje te Kombi Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.