Bajram Curri ynë

Bajramcurri_foto

11811570_537716746376097_2058587429534981199_nNuk lind më nëna Shqipëri trima si i madhi Bajram Curri , Bajram Curri , ai që të gjithë jetën e tij ia dedikoi dhe kushtoi bashkimit kombëtar , dhe për pavarsinë e madhe të Shqipërisë , më 28 nëntor 1912 .
 
Bajram Curri ishte udhëheqës popullor , ushtarak dhe senator i Senatit të Dhomës së Këshillit Kombëtar të Shqipërisë , nga 27 marsi deri më 20 dhjetor 1920 . Hero i yni dhe i popullit shqiptar nga Malësia e Gjakovës .
 
Më 1862 , nëna Shqypni e gëzoi dhe një djalë , që jepte edhe jetën për bashkimin kombëtar , që pritet të ndodhë , por nuk e besoj që do të ndodhë . Pas gjashtë muajve Sulltan Abdyl Hazizi , vendosi që t’i lirojë shqiptarët e Kosovës dhe duke qenë që Bajramit i ndëgjohej zëri në krahinat e Kosovës , komandanti i xhandarmërisë së Prizrenit e zgjodhi si kapiten Currin .
 
Curri ishte njëri nga organizatorët e Lidhjes Shqiptare të Pejës , e cila u mbajt në vitet 1899-1900 , kryetar i së cilës u zgjodh Haxhi Zeka , por gjithashtu ishte dhe njëri nga organizatorët e Mbledhjes së Ferizajit të viteve 1908 , ku dhe përkrahu kërkesën për vendosjen e kushtetutës .
 
Ndihmoi edhe në themelimin e klubeve të shkollave shqipe në Kosovë ku dha një ndihmes të madhe edhe në Kongresin historik të Manastirit të vitit 1908 , të cilin e përkrahu alfabetin shqip të vendosur në këtë kongres . Ishte edhe një ushtarak i madh .
 
Eh Bajram Curri ynë , ky njeri ishte një shqiptar dhe patriot për të gjithë . Shqiptar i vërtet për të gjithë armiqët . Nuk bën nëna një Bajram Curr të dytë sepse është e pamundur që të lind nëna një Bajram Curr të dytë . Thjesht kjo gjë është e pamundur .
 
Ishte një strateg i madh dhe lum nëna që e ka rritur këtë burrë Shqipërie , i cili ishte i pari për të çliruar Shkupin e Kosovës . Shqiptaria është krenare që ka lindur një burrë si Bajram Curri , ne jemi krenar që e kemi pasur Bajram Currin trim mbi trima . Thjesht , kombi shqiptar i ka takuar Bajram Currit dhe Bajram Curri i ka takuar kombit shqiptar .
 
Poeti ynë i madh Fan S.Noli , ia ka kushtuar një poezi shumë të bukur Bajram Currit , sepse e ka merituar Bajrami të i kushtohet një poezi . Po i përmend vetëm disa rreshta të poezisë :
“Kur tufani e ç’thuri fenë ,
kur tirani e krrusi atdhenë .
Mbi një shpellë të Dragobisë ,
pritet flamuri i Lirisë .”
 
Bajram Curri ynë , e shkriu tërë jetën e tij vetëm për bashkimin e tokave shqiptare dhe për atdheun e tij , që për 2000 vjet nuk iu ka përulur armiqëve dhe grabitqarëve të tokave tona . Bajram Curri vdiq në shpellën e Dragobisë më 1925 nga forcat e mallkuara zogiste të tradhëtarit Ahmet Zogu .
Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.