Vajtimi i Shqiptarëve për rënien e Konstantinopollit

Konstandinopoja_ilire
 
Vajtimi i Shqiptarëve për rënien e Konstantinopollit(1)
Një dokument gjuhësor i rrallë i shekullit të 15 (1453)

Përkthimi shqip:

Varroset Stambolli,digjet,(2)
Varroset Kisha jonë ,
Vraponi të marrim kryqet ,
Mblidhni dhe ikonat
Mos vënë dorë e lihen ,
Nga të zinjtë Muhametë
Mos çahen ,mos shkelen
Nga ata ai Turkallai i shkretë
Unë ngre një ulërimë,një vajtim
E një të qarë të madh
Qan dheu dhe deti në vajtim
këtë se kishim parë
Qan Shën Kolla (3)edhe vajton
Kalorësit e Shën Gjergjit
Qan Shën Maria me shumë pono (4)
Stambolli që ish në varr
Mblidhuni djem e jo të ndarë
Vëllezër siç jemi
Prapë me vitra e jo shumë parë(5)
në dorë do ti kemi(6)

 

 

Përkthimi im:

Βάρρετ Σταμπόλι, ντίκετ
Βάρρετ κλίσσα γιόνα
βραπ τë μάρëμ κρίκετ,
μπλίδι ατά εικόνα
Μος βëν ντόρ ε λλίχεν
γκ’ άϊ ι ζίου Mουχαμέτι
μός τσσάχεν, μός σσκέλεν

γκ’ άϊ Tουρκαλάϊ ί σσκρέτι

Ου γκρε νί φουλλιατό, νι θίρμë

έ νι τë μαδ τë κλιάρ

κλιά δέου, ντέτι ντë βαϊτίμ

κ΄ëτ σ’έ κέσσμë πάρë

Κλιά Σσëν Κόλλι εδέ βαϊτόν

Σσëνγεργγι καβαλάρ

Κλιά Σσëνμëρία με σσούμ πόνο

Σσταμπόλι τσ΄ ίσστ ντë βάρρ

Μπλίδουνι ντιέλμ έ γιο τë ντάρ

βλέζëρ σι τςë γέμι

πράπ με βίτρα έ γιο σσούμ πάρë

ντë ντόρ ντό τι κέμι

 

 
1 – Unë i përmbahem mendimit se emri i kryeqëndrës Kristiane – Ortodokse ishte
Pjella e Konstantinit (jo Kosntan-d-init),Konatantino polli
Polli itë = Pollit- Polit dhe Pollit ish = Pollitish – Politis sipas gramatikës Greke.
2 – Në tekst shkruhet Barret ,por duhet Varret- varroset sot
3 – Shën Kolla përben shkurtim të Shën Nikollës
4 – Pono = dhimbje .Duhet të ketë origjinë Shqiptare – Arvanite kjo fjalë .Pylli që eshtë në pronësinë tonë në fshat (nga ku jam unë) quhet Ponov .
5 – Sipas mikut tim Arban Blandi Par do të thotë në vazhdim.edhe më tutje ,edhe më tej
6 – Parashikim profetik se do ti kemi përsëri në dorë dhe kështu doli .
Shqiptarët ishin ne fakt sunduesit e gjithë perandorive dhe të Perandorisë Otomane .
Një shërbim i madh që na vjen nga dielekti Shqiptar i Arvanitëve
adriano Xhafaj

Nga: Adriano Xhafa

Shperndaje ne
Updated: 2 Maj, 2016 — 10:45

The Author

Adriano Xhafaj

1 Comment

Add a Comment
 1. IDENTITETI

  Nga Homeri Pellazgjik
  Historia e letërsisë botërore
  Filozofët e famshëm Antik
  Sokrati-Platoni-Aristoteli
  Me moral të fortë hyjnor
  Perendorët Pellazg
  Në luftë me popujt barbarë
  U krijuan religjionët
  Të imponuara me dhunë
  Paganja ndër të parat
  Hebreishtja-Kristjanja
  Bizantja-Osmanja
  Vëllëzër ishin dikur
  U katandisën u përqanë
  U vranë e u ndanë
  Përbindsha u bën
  Pellazgët-Dardanët
  Ilirët-Arbërit-Shqiptarët
  Botës i dhanë shumë
  E vetëvetës fare pak!

  Nga Halil Preniqi

Lini një Përgjigje te Halil Preniqi Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.