Shqiptar qofsh i bekuem

13512188_1642056382785979_8038875867049998432_n

11811570_537716746376097_2058587429534981199_nNuk jam unë duke e thënë këtë , por është vet perëndimi që na e thotë këtë , “Shqiptar , qofsh i bekuar” – na thanë ata me një krenari të madhe . Sepse ne kemi bërë bujë shumë të madhe , duke e promovuar sjelljen dhe kulturën tonë shekullore , sepse ne e kemi atë sjellje dhe kulturë , që askush tjetër nuk e ka në Ballkan dhe në Evropë . Jemi një rracë e pastër pellazge .
 
Këto ditë është duke u zhvilluar europiani i madh në Francë “Euro 2016” dhe sigurisht , pas shumë mundimeve ne kemi mundur të jemi pjesë e këtij evropiani , që për ne dhe kombin tonë është një arritje e madhe . Shtetet e tjera të zhvilluara tanimë nuk na shohin si një skuadër të parëndësishme , por tani na shohin me një sy tjetër .
 
Ne kemi mahnitur botën mbarë me paraqitjen dhe tifozerinë tonë të flakët dhe gati për t’i shërbyer kombëtares shqiptare . Tifozeria jonë Kuq e Zi , ka mahnitur dhe ka fituar , zemrat tona , sepse paraqitja jonë ishte njëra ndër më të mirat në Kampinatin evropian . “Nëse do të duhej të ishte një çmim për tifozeri , Shqiptarët do t’a fitonin atë” – kishte shkruar një gazetë në Zvicër .
 
Padyshim që po , Shqiptarët edhe njëherë e kanë treguar se janë më europianë se kush do , janë krenar për kombin e tyre të lashtë . Të gjithë kanë fjalë të mira për ne , dhe kjo falë paraqitjes sonë së mrekullueshme .
 
Në histori ne jemi të shtypur , të vrarë , të plagosur , por kurrë të shuar , kurrë . Sepse shqiponjat kurrë nuk vdesin , ato fluturojnë lart , për të mbrojtur tokat tona . Kemi vetëm ngjyrat Kuq e Zi , një flamur , një qëllim për një Shqipëri të Bashkuar , një zemër e një kombëtare .
Dhe pikërisht kjo është arsyeja se përse ne duhet të jemi krenar dhe të bashkohemi në një shtet të vetëm .
 
“Zoti i bekoftë Shqiptarët” – ne gjithmonë kështu themi . Por zoti do t’i bekoj shqiptarët , atëherë edhe kur Shqipëria e Bashkuar të bëhet dhe nuk do të kemi dallime fetare dhe partiake . Patriotizmi ynë nuk duhet të tregohet vetëm në futboll , por duhet të tregohet edhe në fushat e tjera të jetës , sepse kjo është me shumë rëndësi .
 
Nuk duhet më të ndihemi të ndarë dhe të përçarë , sepse kjo nuk do të jetë në dobi të kombit tonë . Ka ardhur koha për Shqipëri të Bashkuar dhe për një Besa-Besë të dytë .
 
Shqiptar , qofsh i bekuar o njeri i trimërisë , i pushkës e i penës , i patriotizmit , i besës dhe i shumë vlerave të tjera kombëtare . Zoti të bekoftë oj Shqipëri e Bashkuar . Na bashkoftë zoti , përsëri në një trung të vetëm dhe në një flamur të vetëm .
 
Rroftë shpirti i Shqiptarit

Brilant GASHI

Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.