Bilbili i gjuhës shqipe, Naim Frashëri na mëson: Shqipëtari mendjemprehtë nuk do mashtrohet… fesë sot më sot i kaloi koha…

Naimi_fejadhekoha_02

„Për  të  huajt, për  armiqtë
e  kombit, të  mëmëdheut,
Porse  sot  më  kot  mundohen
të  huajt  të  na  gënjejnë.
Shqipëtari  mendjemprehtë
kurrë  më  nuk  do  të  mashtrohet
Dhe  s’ka  nge  që  të  djersijë,
të  coptohet  për  të  tjerë.
Çështjeve, siç  është  feja,
sot  me  sot  u  kaloi  koha,…“

Dëshira e vërtetë e shqiptarëve (1886)

Naim Frashëri, bilbili i gjuhës shqipe.

 

Shperndaje ne

The Author

Admin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.