Letërsia Kombëtare e Rilindjes: Naim Frashëri -“Skenderbeu”

skenderbeu_naimi

Ishte mbret i bukurisë,
si dielli epte dritë…,
 
…kish të gjitha mirësitë
dhe të tërë urtësinë,
njerëzin’ e dituritë
dhe fuqin’ e trimërinë.
 
…Trimëria, trimëria
mban lirin’ e mëmëdhenë!
T’i ap dritë Shqipërisë
Nga shpirt’ i ndritshëm
i tija,
 
Kurrë s’trembet Shqipëria,
nukë vdiq, po është e gjallë
tjetër përgjigjje Turqia
nukë do, përveç me pallë.
 
Apostulli i Shqiptarizmës: Naim Frashëri
Shperndaje ne

The Author

Admin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.