Serbëve iu çjerrim maskën – Patrikana e Pejes është shqiptare

partiarka_para_maskimit_fahriu

E dini që me 13 korrik 2003, Patrikana e Pejës është vënë nga UNESCO-ja në listën e pasurive të mbrojtura botërore., si trashëgimi historike serbe ? 

The precise date of the foundation of the Patriarchate is unknown.Pra data e vëetetë e ndërtimit të këtij monumenti të lashtë shqiptar historik është i pa njohur . Se kisha ishte shqiptare nuk ka dyshim . Ishte shqiptare bile deri vonë  deri në kohen turke të Mehmet Pashë Sikoloviqit-(MEHMED PASA SOKOLOVIC, OBNOVITELJ PECKE PATRIJARSIJE – rindertuesi i i patrikanes së Pejes . Ishte shqiptare deri vonë në ditet tona , deri sa turku na bëri që të urrejmë vetvetën. Serbi-shtirësi , turku –bërësi, shqiptari- humbësi (Sredinom XVI veka, 1557 godine, patrijarh Makarije Sokolović obnavlja patrijaršiski presto)
themelet_argument_shqiptareine_fahriu

Pra në mesin e shek. XVI , 1557 patriarku Makarie Sokoloviq  ( vëllau i Mehmet Pashë Sokolloviqit) . Ta kemi të qartë , se  Kishat ortodokse edhe ato shqiptare si kjo e Pejes ishin të mbrojtura nga Sulltani , Ishte koha e Sulltan Selimit II , te birit te Hyremit dhe Sulejmanit të Madhërishëm. Shqiptarët e mbanin plisin e bardhë edhe në atë kohë edhe të Sveti  Saves , por edhe  në kohën e Solloviqëve,

varrimi_shen_saves_fahriu

Shqiptarët e shkekullit  13- ishin edhe ortodoks ose kriptokatolik , dhe Kishat ishin të tyre – dokument i gjallë freskat e mbrendshme dhe të jashtme të Kishës . Dokument edhe më bindës shkatërrimi i tyre me qellim nga serbet për të humbur gjurmët shqiptare . (“Edhe nje informacion shtesë që shumë pak njerzë e dinë pse u lejua ngjyrosja e Manastirit te Pejes me ngjyrë te kuqe ( te mbulohen simbolet e gdhendura Shqipetare) dhe pse u lejua te ndertohet godina e gjykates ne Gjakove ( kur mendohet se aty ishin varreza te ortodoksëve Shqipetar nga Gjakova)???? Keto dy taste duhet te hulumtohen nga Arkeologet dhe historians sa me shpejt!!!

rrushi_motive_stella_fahriuafresk_shkaatrr_fahriuafresk_i_demtuar_fahriu

afresku_hy_shkat_fahriu

afresk_jashtem_dem_fahriu

Keshtu me kesi maskarenjesh e shpirtera te shitur jo vetem qe na u zhduke nje pjese e mire historise faturen e te ciles sot po e paguajme , tentohet te zhbehet edhe ky komb qe ka mbete keshtu i ndare ne 4 fe e disa sekte!!!!! Linde pyetja te ciles veshtire ti ipet pergjigje tani kur na mungojne faktet pasi tipa si Qosja u munduan ti zhbenin tere kohes bile edhe sot !! :

hyrja_kishe_patriarkana_fahriu

Ku mbeten Shqipetaret Ortodoks te Kosoves ? Ku mbeten Shqipetaret e Kishes se Manasirit te Deqanit e te Pejes? Pse nuk ngrite zerin asnjeri, Humbja e ketyre 2 kishave dmth Humbja e Kosoves !!!!!! O Shqipetare te gjore. Skenari eshte i thjeshte , A ka xhami me te vjeter se Manastiri i Deqanit , JO , atehere sipas Qoses e ndjeksve te tijë i bie që ne të jemi ardhacak!!!! ( nga Merita Demiri ) ) kisha_themme_shqiptare_fahriu

(Nga inf e fundit qe ju kam ndjekur,per mbulimet dhe lyerjen e qellimshme te detajeve dhe gdhendieve te shenjave historike te manastirit te Pejes,vertet duhet te protestojne historianet ,politikanet dhe ministrite e kultures dhe prokuroria per fallsifikimin e objekteve te vjetra qe tjatersojne dhe zhdukin fillesat e ndertimeve te te pareve tane…N.q.se akademiku I nderuar prof .

patriarkana_sateliti_fahriu

Rexhep Qosja qendron indiferent perballe ketyre fakteve,ka ardhur koha “Kronos”te shprehet se cila eshte strategjia e tij per kahun e Kosoves drejt Europes apo do ta gozhdoje perfundimisht ne mentalitetet lindore te mesjetes….Kronos….( e kerkon KOHA).. nga Jani Tane.).
patriarkan_sot
(Foto prej vizites time ne Patrikanen e Pejes në Nëntor të vitit 2015 shihet kjart shkatërrimi i qellimshëm i muraleve te vjetra ne muret e objektit si jasht po ashtu edhe mrenda saj dhe ishin ne panik apo te tmerruar nuk lejonion te fotografohet apo te pytet diqka rreth Patrikanes.

afreska_dem_fahriu

Mrenda shiheshin muret e goditura me dalta per zhdukjen e muraleve me simbole Iliro-Shqiptare,Nese kish qenè e tyne siq pretendonin ata nuk do te lejonin e vinte ne ket gjendje dhe milionat do te derdheshin per restaurimin e tyre,Sa i perket ngjyres dihet shum mir qe e kan ber per ta ndryshuar identitetin e saj Origjinal me qellim te personalizohet ne Kishë te tyre : nga  Agim Zhuti )

guri_varrit_fahriu

Patrikana e Pejës ka filluar së ndërtuari edhe një mur rrethues. Si edhe më parë, kur kishte ndërtuar një mur mbi 3 metra të lartë dhe mbi 500 metra të gjatë.

Afresku_patriarkana_pejes_fahriu

Pra  shqiptar të nderuar , shkatërrimi i freskave të para , te fillimit në muret e jashtme dhe te mbrendshme të manstirit , ngjyrosja e mureve të  jashtme të të gjithë objektit flet shumë.
partiarka_para_maskimit_fahriu
Serbët , ardhacakët e vonëshëm duke iu falemnderuar ndarjse së kishave (1054  )i gjetën në këto anë edhe shqiptarët ortodoks. Kishte edhe katolik por edhe kripto-katolik. Faktet flasin , dokumentet edhe pse përditë e më shumë në praninë tonë zhduken , ato janë.
themelet_percj_fahriu
Më vjen keq që asnjë prijës fetar shqiptar musliman nuk e tha që këto objekte i takojnë trashëgimisë dhe cultures së lashtë shqiptare . Nejse , e themi ne të tjerët që nuk jemi të mvarur as  nga Beogradi e as nga Sytambolli. Një porosi serbëve : Kishat ortotokse të Kosovës janë shqiptare .

Fotot:Agim Zhuti

Fahri_xharra_fjalimiFahri Xharra,09.07.16

Gjakovë

Shperndaje ne
Updated: 10 Korrik, 2016 — 02:15

The Author

Fahri Xharra

15 Comments

Add a Comment
 1. Te lumte o Fahri Xharra, pa dyshim qe kto jan kisha tonat, por popullata shumice tash ka kalue ne besim tjeter , dhe s’ka se kush me u marre me to tash

  1. NORMAL SE SERBIT KA INTERESIN SHEKULLOR QE SHQIPTARET TI KTHEJNE NE MUSLIMAN DHE TI QUAJ TE ARDHUR NGA TURQIA. KOT NUK I MBAN LIDHJET ME TURQINE VETEM QE TE KTHEJ SHQIPTARET DARDANE (KOSOVO EMER SERB QE T’JU QUHET TOKE E SERBEVE) TURQIT PERFITOJNE QE TE NDRYSHOJNE RACEN E TYRE MAGJYPE E GABELE NE RACEN E BARDHE ARIANE DARDANE DHE SERBET PER TE RREMBYER TOKA DHE HISTORINE E ILIREVE. KOT SERBI NUK JU KA LENE INJORANTE DHE NUK LEJON PERDORIMIN E GJUHES SHQIPE POR VETEM TURKE QE TE QUHENI TURQ DHE SERB PER T’JU QUAJTUR SI POPULLATE TURKE TE ARDHUR NE SERBI. POSHTERSIA E SERBEVE PER TI LENE SHQIPTARET DARDANE INJORANTE ME SHEKUJ JA KANE ARRITUR QELLIMIT. TRUTE JA U THARTON QE NE MOSHEN 5 VJEC HOXHALLARET E FESE TURKE DHE JU KENI HARRUAR SHUME FJALE SHQIPTAR DUKE E VARFERUAR GJUHEN SHQIPE DHE MENDJEN DHE PO JU SERVIRIN HISTORINE RRENACAKE TE VJEDHUR NGA JU QE KENI QENE DIKUR PRINCAT SHQIPTAR TE VENDIT DHE HERE PAS HERE SERBET BEJEN KRIME MONSTRUOZE NE ZHDUKJEN E KOMBIT DARDANE SHQIPTAR. I KENI PARE LIDHJE E NGUSHTA SHEKULLORE TE TURKUT ME SERBIN. TURKU I JEP MILION EURO SERBIT PER TE RRITUR EKONOMINE SI DHE FABRIKAT E SHUMTA DHE JUVE JU JEP VARFERIN INJORANCEN DHE XHAMIJAT PER T’JU BERE SHPLARJE TRUSH DHE PER TE QENE INJORANTE DHE POPULLI ME I PERBUZUR NE BOTE.

  2. Njeri i ditur dhe plot mencuri jeni z. Fahri Xharra nje figure e ndritshme e popullit shqiptar ku serbet armiqte te betuar e bastarde banditesh vjedhin historine tone sepse ata nuk kane histori. Ata jane nje popull pa ligje e vrases ndaj nje populli fisnik shqiptar.

 2. Shume bukur e keni perkufizuar zotni Fahriu. Por ky popull eshte zhytur ne mjegull i zene me problemet e perditshme . Ndersa ata qe per kete pune e shume pune te tjera marrin rroge nga ky popull ju duket e pa nevojshme te merren me kete problematike. Ata qe luftuan per liri duhet te luftojne edhe me shume qe ta mbrojme lirine. E kjo lufte qe duhet te behet nuk nenekupton vetem me arme zjarri por me armet e quajtura fakte si kto ti qe i ke sjellur ne kete publikim.

 3. per te mbrojtur trashigimine shqipe ne tojet tona etnose duhet te kombinohet dija djersa dhe ekonomia e njerzve te akademive te shqiperise kosoves dhe e ministrive perkatesev te kultures si dhe e diplomacise qe duke pase ne dore studime me fakte konkrete ti riktheje ne origjinen e popullit qe i perkasi jo vetem keto kisha e manastire po dhe objekte tjera te tjtersuara

 4. Do te ish mire, qe grupe te rinjesh apo student, te organizohen e te kerkojne ,te ballafaqohen me te verteten e ” kishave serbe “. Keto grupe te drejtohen nga historian ne prani te gazetareve .Keto kerkesa e te verteta ,te kerkojne te prpogandohen. Kosovaret ti perdorin te gjitha argumentat, faktet dokumentare te shkruara e sjella nga muret e kishave . Te mos bejme vetem gazetarin por te gjenden oranizatore me ndjenja patriotike. Lufta per pavaresi nuk ka mbaruar Te vihemi ne balle te argumentave se kosova nuk eshte djepi i Serbis ,por djepi shqipetaris Te mos flem se Serbi po avancon.Duhet ti mbeshtesim ndermombetaret duke u dhene fakte serbet kane qene jo vetem pushtus por edhe sot po manipulojne historin ,por po minojne dhe mbrojtjen e pavaresis nepermjet shtremerimeve te historis. Ti themi botes se nderyrja e NATOS ish nje e drejte e nje populli sume e lashte e argumentuar me vazhdimesi te historis.

 5. Pansllavo kafsheria , hordhite barbare , nomadet bastard dhe vandal, te shum aneve q esulmonin vlerat e bukura antike te civilizimeve , qe i shkatrruan vlerat ndertimet kulturen materiale te vendasve dhe ,siq e shkatrruan bullgaret thrakine e vjeter ,poashtu iliria u shkatrrua nga sllavet hordhi ardhacakesh qe qdo lloj gjurme antike autoktone u munduan ta zhduknin ,ndersa romaket mshefnin te verteten .Qellimi shovenist ,mashtrues genjeshtar ,dhe gjithqka q ekishte te bente kunder civilizimit ilir ,ishte qellim dhe lakmi pervetsim tokash iliro antike per shkak te bukurise q e e kan keto troje ne europe ,dhe pozicionit mahnites ,ishte poashtu zilia barbare e inferioritetit ndaj rraces se bukur ilire vendase ,te cilet ishin te ditur dhe te perparuar ne shum zeje e zanate ,ne tradite ne ndertim.Pra barbaret gjithqka urrenin dhe gjithqka xhelozonin dhe kishin per qellim pushtimin pervetsimin asimilimin ,qdo gjeje qe shihnin mbi dhe ia dredhonin emrin dhe mundoheshin te sllavizonin gjithqka .Te gjitha vendbanimet dhe qytetrimet me qytetet nuk kishin as edhe nje gjurme apo emer sllav ose qfar do emertimi sllav ,para ardhjes se sllaveve ne kete pjes eiliriane te europes ,ku ather emri europe njihej vetem aty ne trollin ilir .Xhelozia ka linde bashk me njeriun ,xhelozia ehst ne trupin e shpirtin e njeriut .,me vone edhe europianet iu bashkangjiten rrenave te sllaveve ,dhe padrejtesive ,duke u dehur nga rrenat e tyre ,por kohet e fundit ata kan filluar te kendellen dhe te kuptojn se sa i rrezikshem ehst pansllavizmi ,dhe me qfar karakjteresh kan te bejne .Me nje fjale iliria u pushtua gjithqka u pervetsua u grabit ,sllavet nuk ariten ti shuajn gjurmet e banorve te vjeter .Shum fise sllave nga mbrenda kan vetedije ilire si per shembull dalmatet istrtianet boshnjaket qe quheshin basanet e vjeter basania . Herzegovasit e vjeter quheshin ardianet ndersa malazezet deri vone quheshin dokleatet mali i zi quhej doklea dukla dhe asnje lidhje nuk kishin me sllavizmin por ishin malsor te ilir qe me vone u asimiliuan u sllavizuan deri ne kohrat e vona vazhdoj ky asmilim . Ne trojet e sotme q e i kan sllavet q do gje mund te gjendet me gjurme te vjetra iliriane ,asgje nuk ka sllaviane ,per veq se sllavet erdhen nga pjeset e ndryshme nepermes karpateve ,pjeserisht nga irani nga ukraina sllovakia rusia stepat urali nga bellorusia qekia e kah do ishin shperndare si sllav q e u turren drejt vendeve ilire mizorisht dhe u dynden duke u a ndrruar emrat qyteteteve ,por nuk arriten te gjitha ,sepse mbeti emri risan kotorr butua spalatia istria dalmatia ragusa me pak ndryshime por q e qarte dihej qe gjithqka ishte i vejeter dhe ndryshe para ardhjes se sllaveve zaptues .Ne secilin aspekt dhe ne secilen gjurme e fhsat e ne secilin regjion ne qdo are apo livadh qe u germua u gjeten kultura materiale autoktone iliree dhe gjurmet e ilirianve te pa fat te cilet u sulmuan nga drejtimet e ndryshme per te ua grabite trojet token shtetin dhe aq brutale ishin dyndjet barbare sa q enje popull aq i vuajtur sa iliret nuk ka krahasim botror

 6. i nderuari historian hulumtues shum i rrespektuari atdhetari Fahri Xharra ai po ben shum vepra te shkelqyera hulumtuese dhe po kryen detyre te madhe patriotike ,Apeloj te te gjith shqiptaret ne bote te ndihmohet i nderuari Fahri Xharra ,i cili po del nje hulmtues i shkelqyer i gjurmve dhe vlerave shqiptare

 7. nuk e dij pse kisha katolite e kosoves hesht nket qashtje.nqoft te krishteret shqiptar mundohen nket drejtim kishte me pas ma shum rezultate flm,

 8. Nacistat Turkë nuke kane kerku falje asnjehere per dhunimin dhe plaqkitjen e popullates Shqipetare. Perqaje dhe sundo ka qene moto e tyre per 500 vjete dhe nukë e ndertuan asnje objekte, autostrade , kanalizim ose ndertese . Kurre e shof se qeverija Kosovare kapitullon dhe I pranon Turqit si investore , me duket se eshtrat e Gjyshit tim s’po rahatohen. Mbajeni ndermend se cdo heroje Shqipetare ka qene I burgosur dhe I vrare nga Turqit, me intereson se cdo te thoshte Skenderbeu per kete situate te mjere.

 9. Respekt per fari xharen kur Kam qen 10 vjeqar n kishen ortodokse n prishtin n oborin e kishes luajshim n at koh ka qen e hapur kom has vareza shqiptare me emrin adem ademi 1980

 10. Interesant.Kulti i Dionisit pellazg ne Dardani. Plisat ne afreskun e kishes jane deshmitare te heshtur te kishave shqiptare ne Dardani.

  Kurajua Juaj atdhetare z.Xhara mbetet per t’u inkurajuar dhe lavderuar.Insitucionet kulturore ne Kosove duhet te merren me rrenjet e popullit te vet, trashegimine kulturore,jo me xhamite qe i kemi peshqesh nga pushtimi osman. Pavaresisht qe edhe ato duhen ruajtur dhe jane pjese e kesaj trashegimie,por te vonshme.
  Rexhep Qosja te mos thote nje fjale!!!Mbeti duke lavderuar Edi Ramen sorosjan.

 11. DUKE I MBROJTUR MANASTIRET TONA NE E MBROJME VETVETEN HISTORINE IDENTITETIN KOSOVEN KOMBIN QE I PERKASIM
  ESHTE DETYRE ABSOLUTE ESHTE E DOMOSDOSHME QE HISTORIANET ARKEOLOGET INTELEKTUALET IMAMET E PRIFTERINJET TE VEPROJNE TE GJITH QYTETARET SHTETI TE VEPROJ ME NJE LIGJ NJEJT SIKURSE MALI I ZI PER KTHIMIN E KULTEVE FETARE NE PRONESI TE ATYRE QE JU TAKOJNE NE PRONSI TE KOSOVES DHE POPULLIT SHQIPTAR.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.