Kosovë , pushtuesi u rikthye përsëri

13631618_662255277259894_4588225399281260547_n

11811570_537716746376097_2058587429534981199_n“Kosovë e Shqipëri , të kam dhjerë , si s’të kuptova asnjëherë” – Faik Konica

 
E dinte mirë i madhi Faik Konica se çfarë thoshte për shqiptarët dhe çfarë thoshte për popullin e tij të lashtë . Në atë kohë ishte mjerim për shqiptarët e asaj kohe si për shqiptarët e Kosovës , por edhe për shqiptarët e mëmës Shqipëri . Një mjerim i madh e kishte kapluar Shqipërinë e asaj kohe , por në të njëjtën kohë , kishte një luftë të madhe për çlirimin e Shqipërisë nga pushtuesit , që e kishin rrethuar .
 
Në fillim të kësaj jave 38 komuna të Kosovës , do të kenë gjuhë zyrtare , gjuhën turke , duke filluar nga komuna e Mamushës , një mini-shtet turk në Kosovën tonë të mjerë .
 
“Po punojmë , që të rilindim kulturën turke në Kosovë dhe Shqipëri . Shqiptarët musliman janë mbetje osmane .” – Ahmet Davutoglu , Klyshi i Erdoganit
ERISAphoto-800_550-800x478
Diktatori osman sulltan Erdogani është duke e osmanizuar Kosovën në masë të madhe , sa që e ka bërë Kosovën . një Turqi të vogël në zemër të Ballkanit . Ai po e kthen Perandorinë e dikurshme Xhihadiste Osmane në Ballkan dhe më së pari po fillon me Kosovën dhe pastaj me trojet e tjera shqiptare . Shqiptarët e Kosovës po bëhen si Sanxhaku , të shndërruar në musliman dhe të asimiluar në turq . Të njëjtin fat kanë edhe boshnjakët .
 
Thoshte i madhi Ismail Kadare : “Gjatë kohës së Perandorisë Osmane patëm tre lloje shqiptarësh :
1.Shqiptar që nuk ndryshuan fe , dhe ngelën shqiptar ,
2.Shqiptar që ndryshuan fe , dhe ngelën shqiptar ,
3.Shqiptar që ndryshuan fe dhe kombësi (turq) , por vazhduan të flisnin shqip .
 
Dihet se osmanët përhapën islamin në trojet shqiptare , vetëm për të asimiluar më lehtë shqiptarët në turq dhe për t’i bërë shërbëtor të “devotshëm” të sulltanit .
 
Pas vdekjes së Gjergj Kastriotit , filloj islamizimi i një pjese të madhe të shqiptarëve . Shumë arbëresh emigruan në mërgim , për t’i shpëtuar barbarisë osmane dhe për të shpëtuar fenë e të parëve të tyre . Disa vjet më vonë pas pushtimit të Shkodrës (1479) , në defterin osman në regjistrimin e viteve 1485 , rezulton i islamizuar në masën 48% .
 
Sigurisht që Perandoria Osmane e bëri të njëjtën gjë edhe tek shqiptarët e Kosovës . Por sot Perandoria “moderne” Turke , po rikthehet përsëri në trojet shqiptare me sulltan Erdoganin dhe erdoganët e vegjël në trojet shqiptare . Kosovë , pushtuesi u rikthye tek ti përsëri . Jo vetëm në Kosovë , por në të gjitha trojet etnike shqiptare . 
 

Brilant GASHI

Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

2 Comments

Add a Comment
  1. Per jete te jetrave kurr as turk r ås mongol.Shqipetar bir i shqipes det i Shqiperise etnike .Zotohem para Zotit e Kastriotit.

  2. Po normal qe kthehet Turku dhe e Turqizon Kosoven se Krejte fajet i keni ju Kishe te shkolluarit e Kosoves e te Shqiperis, po per qfare arsye nuk reagoni me kohe kure e shihni qe Kombi po rreshet ne rruge te gabuare a po pritni qobanet me reague a qa.Total deshtim,nuk kane mujte krajl e krajli e Murata e Karamurata qe jena kane te pushtuare nga mbrends me na e humbe kombin shqipetare,e tashte qe jena te lire nga mbrenda vete po e humbim qka eshte rujte me shekuje.Kemi bere tradhti ndaj Europes Amerikese qe na e hoqen okupatorine qe jemi me trup e me rrenje midis Europes,gjeresa bota e civilizuare na ndihmoj mbase lufte per gjerat elementare qe ka pase nevoje populli(si per Ujesjellsa,kanalizime ,spitale e ndonje vend pune)e qa ndihmuane Vendet Muslimane Gjamia ne qdo kend,thua se te parte tone keq jane mete qe jane fal ne shpia eeee. kti eshte pare qellimi i Turqis qa done ne Kosove

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.