Thënje Kombëtare: Dr. Aleksandre Lambert- “Shqiptarët u lanë në baltë nga të gjithë”

lambert

Historian zviceran Dr. Aleksandre Lambert.

Shperndaje ne

The Author

Admin

2 Comments

Add a Comment
 1. Dr.Aleksandre Lambert,historian zvicëran:-Shqiptarët u lanë në
  baltë nga t’gjithë”;-Sipas një anekdote strategbote Shqiptare:
  -Kur një krua zanash mali,zgur një përrua dranash fali,zhgali,
  një mulli,trulli;ku malësorët,galsorët,bluanin ca miser,xincër
  të kuq,huq;qe ta mbanin,ndanin,pak urinë,hurinë;me ndonjë bukë
  misernike,krizerfike;duke përshesh me qumësht apo kumësht,ore
  duke pjekur,hjekur,pak krelana,drelana,miserkuqe,xinxerbuqe;or
  por,në atë krua,përrua,lajmrohej djalli,ngatërrohej stralli,oh
  malli,halli;dhe,pikë mesnate,fikë stresfate;qe mullingjinë tek
  kllapiti,habiti gjumi,llumi djallzor,prallzor;dhe,hargjohej or
  miseri në kosh,bosh;dhe,ato kokërrat,dokërrat e fundit,rundit,
  në kutullicë,turbullicë;sa çakalla çakërronte,zhargonte,o,për
  herë,stërsferë;fortë e fortë;duke vringëlluar mulliri,trulliri
  gjersa,sjellja,pështjellja,oh,guri mbi guri,muri mbi muri;tek
  mbeti në të thatë,ngratë;sa nga sjellëja,pështjellëja t’thatë
  ngratë,sa xhixha xhixhëllonin,inxha inxhëllonin,qe mori haz o
  mraz,nga shpejtësia,shkrpëzia;qe time flakë,sjellëja guri mbi
  guri,sa nga fërkime të thata,kërkime tek shkarta,zjarrta;ou,o
  edhe guri doli nga kryqi,gjoli na çkyqi,moli sa shkyqi;porsi,
  nga hazi rrotullimeve në të thatë;ndahej,përçahej guri o muri
  i mullirit,trullirit,copa e thërmia,gropa e dremia;dhe,në atë
  katandi,batakgri;nxori,prori kllapia,habia,mullingjisë,trull-
  ingjisë;porse,tani,qani,moj male,mbani idealë;pse,djalli shi,
  na i kalli,dhe mullingjinë,trullingjinë e kllapiti në kllapë o
  zgrapë gjummi,llumi;dhe Ne,na muar lumi,llumi;edhe,shkatërroi
  shpartalloi,mullirin,trullirin;qe na la edhe pa bukë;pa asnjë
  kashore,kafshore,bukë-kuke,kallamoqe të kuqe,taralloqe e skuqe
  duke rënë,ngrenë,mashtrimet,shkatërrimet e djallit,o,strallit,
  prallit,;terë pa kujdes,kujtesë;për bloje,ploje,vloje,mulliri,
  trulliri,mos të bie,grie,në dorë,horë,tek prallit,strallit,or,
  djallit;për prallëzuar oh,më të djallëzuar!!.Të fala një refu-
  gjat luftë nga Kosova në USA.vetëm njëri nga dhjeta milionë o,
  gadi mbarë Shqiptaria,prej këso,pëso,beso;banda,tranda,oh,nën
  dhunë,furtunë,na përzunë;nga troje-hoje tona,kurrë më në këte
  gurrë,mos të kthehëmi,as të prehëmi;as për varre,as për zjarre
  deng baba deng,brengë shkaba brengë;tek mbarë shkripka vërrisë
  ore Shqiptarisë;Pellazgo-Iliro-mbarë Shqiptare!!.

 2. Domethane se vetem Perandoria Osmane s’qenka fajtor kryesor per gjendjen aktuale te trevave sqiptare. Prandaj na shqiptaret nuk duhet te shpifim as armiq te perhershem e as miq te perhershem, vetem te synojme interesat e trevave Shqiptare. Megjithse kete thenie e ka thane Churchilli per Angline por vlen edhe per ne.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.