Thënje Kombëtare: Edward Augustus Freeman

Edwardi_aug_freman

“Nëse ekziston ndonjë popull autokton në botë,
nuk mund të jenë tjetër përveç shqiptarëve”
Edward Augustus Freeman
(1823 – 1892)
Historian e politikan anglez
Shperndaje ne

The Author

Admin

2 Comments

Add a Comment
 1. Selman Devishi-Mani,USA.

  Edward Augustus Freeman historin politikan anglez sh.XVIII.: -Nëse ekziston ndonjë popull autokton në botë;nuk mud të jenë
  tjetër përveç Shqiptarëve”;përse rrezikon dronjë rrokull vrau
  rropton stërkeq shkripfarëve;heej,ju mekatarë të mallkuar;mor,
  or,ju gjarpëri,shkarpëri;he gjakatarë të shkallmuar;or,viktima
  ra djallit,fiktrima çakallit;duke bashkangjitë,rrashkashqitë,o
  me UDB-asha o SUP-asha,ploje-vlojë katastrofalësh a,kanibalësh
  qe nuk dinë-ndinë të ngopën as kopën,me gjak o prag Shqiptarie
  edhe,duke kërkuar,tentuar,qe të na çfarrosin,çvarrosin;por,të
  vertetë,përjetë mot,edhe nga i madhi zot,si ndërkombëtarë,ouu,
  terë kombëtare;këte djep,kep me kep,shpresës dhe besës,ndër më
  më njërëzore,më brezore,mbarë botërore;qe zuri o pruri fillin
  e parë,mbarë terë kombëatre,ndërkombëtare;me gjuhën qe ruhën o
  si,edhe guri,edhe muri,po na flet shqip,po na thet shkrip;more
  ore,qe shkrip shkripe farë shkripkavërria,oreee,Shqip shqipe
  mbarë Shqiptaria;ouuu,kot e keni;ti djall i mallkuar,shi,kall
  i harbuar,bashka me djall bir djalli;a këta për hata;shpall
  hir shpalli;qe do të i kalli ore,tim e flakë,ah,moj shtriga
  më e liga plakë,shlakë;se me djallëzit,marrëzitë tua,uha;po
  do ta shpallësh,do ta kallësh vetëvedin,jetërendin,zu rendin
  o kuvedin;se Shqip Shqipën Shqiptare,ouuu,shkrip shkripen-
  Shkripfare;palë-palë,valë-valë,nga varret masive,zjarret o
  mafive,qe këta martirë o deshmorë,ah,Ilirë o kreshmorë;or,
  nepër-vepër mbarë troje-hoje tona-zona,shteg baba shteg,ouuu
  deng shkaba deng,do të rigufojë,triumfojë,mbi tokë,në gji të
  Nënës Lokë;si dhe do fluturojë,bulurojë,duke rrezatuar,ore,oh,
  duke brezatuar,në ringritjen or rilindjen,mbarë kombëtare oha,
  mbarë Shqiptare;se Shqipja-Shkripja është e bekuar,po dhe nga
  zoti o moti,qe gjegji edhe sot i terë Atdheu;krylegjenda oh,
  Gjegji-Kastriot Skendërbeu,krye UÇK.dashka-bashka oreee,o,mu
  Hy-egjemndarin,ou vetë Adem Krylegjëndarin!!.Shumë të fala o,
  nga një refugjat luftë prej Kosovë në USA.nga këso,pëso,beso
  banda,tranda,terroriste,ferrorpiste,nën dhunë,furtunë,na pë-
  rzunë,pakthim,në amshim;mos kthehëmi,as të prehëmi,or,as për
  varre,as për zjarre,troje-hoje tona,zona vëllazëro-rihiro-
  farë shkripka vërria,mor,Pellzgo-Iliro-mbarë Shqiptaria!!.

 2. une jam ketu qe nga moti kur vet zoti e beri fushe fush e malin mal

  sikur bota ka filluar me ne shqiptar me duket

  ju dua shum

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.