Bacë , u “kënaqën” duke bo pazare me tokat shqiptare

komandantilegjendariuckseademjashari_TRGl5

Shkruan : Brilant Gashi

Shkruan : Brilant Gashi

Jeta për Atdheun (shkrimi #13)

I dashtun Baci Adem
Po e shkruaj këtë letër për ty , që nëpërmjet këtyre rreshtave të dhimbshëm , të shohësh se si këta anti-shqiptarët e sotëm po bëjnë pazare dhe po shesin tokat e shqiptarëve . Nuk e dijmë o komandant se çfarë të bëjmë sepse nuk na ka mbetur gjë tjetër gjë tjetër për të bërë vetëm t’i rrokim armët dhe të vazhdojmë , që të mbrojnë tokat tona . Uhh , harrova se në këto ditët e sotme , nuk ka trima por vetëm frikacakë .

Shpirti po më digjet , kur e di që në këto kohë po i merret tokë dhe kjo tokë po i falet shtetit agresorë sllavë Malit të Zi . Ne duhet që të kërkojmë tokat tona , që janë nën administrimin e Malit të Zi , të cilat janë : Podgorica , Ulqini , Tuzi , Plava , Gucia dhe shumë toka të tjera , që Mali i Zi na i mori më 1878 në Kongresin e Berlinit . Ky shpirt o bacë , nuk po mundet ta përballoj ndarjen e tokave të Kosovës . Po ndahen tokat e po tkurret Kosova prej Çakorrit dhe më tutje .

Po të ishe ti o bacë në kohën e shekullit XXI , çfarë do të bëje ? Sigurisht që ti do i kapje armët dhe do të dilje ballë për ballë me armikun për të luftuar dhe në këtë rast armiku ynë , është qeveria jonë e shkërdhyer dhe pa pikë morali . Kjo elitë politike e jona është arsyeja , që Malit të Zi po i falen bukuritë natyrore rë Kosovës .

Në kohën kur Shqipëria etnike historike , ishte një trung i pa ndashëm , fqinjët bënin tentativë që me dhunë t’i merrnin tokat tona , por Evropa plakë i shpërblente më së miri shtetet sllave , duke i falur tokat tona këtyre të fundit . Baci Adem , Europa e jepte fjalën e fundit sa i përket fatit të tokave tona .

Kjo është me të vërtet një gjë shumë e dhimbshme . Nuk duhet të ndodhë kjo tradhëti kurrën e kurrës ose jemi të detyruar t’i shkojmë deri në fund . Këtë gjë , do t’a thoje edhe ti Komandant .

Baci Adem , sigurisht edhe durimi për shqiptarin e ka një kufi , por ky durim në njëfarë mase , nuk mund të ketë më kufi dhe duhet që të veprojmë si duhet : T’i kapim armët dhe të luftojmë me armikun tonë . Një armik shumë të zi , që duhet eliminohet patjetër nga faqja e dheut .

Edhe ti Komandant , je frymëzuar nga shumë heronjë tanë kombëtar , të cilët kanë rënë në altarin e lirisë për çlirimin e tokave shqiptare nga Perandoria Osmane , Serbia dhe Greqia . Por në këtë shekull , populli ynë i paditur , është duke i sharë dhe ofenduar këta heronjë vetëm se ishin të besimit katolik që nga Gjergj Kastrioti e deri tek luftëtarë e tjerë . Do të ishe i pikëlluar Komandant për këtë me siguri dhe nuk do t’a dije se çfarë t’i bëje këtij populli .

Në këtë shekull , në Kosovën tonë të “lirë” , elita jonë politike për ca para të ndyta , është në gjendje , që të shesë edhe tokën e shtetit të vet . Pikërisht kjo elitë e shkërdhyer politike po nënshkruan marrëveshje tradhëtie , për 8 vjet sa jemi shtet , marrëveshje këto që janë në dëm të kombit . Në vend që këta të kërkojnë referendum për bashkimin e Kosovës me nënën Shqypni dhe trojet e veta .

Baci Adem , nuk ka Avni Rrustema në ditët e sotme , që t’ia fusin plumbin në ballë të gjithë tradhëtarëve të kombit . Që nga Presidenti e deri tek Kryeministri ynë , meritojnë nga një plumb si hakë . Kjo duhet të bëhet , vetëm nëse nënat shqiptare , lindin nga një Avni Rrustem ose ndonjë Baca Adem , që të shohin se në cfarë gjendje është kombi shqiptar dhe shqiptarët kudo që janë në trojet etnike .

I duhesh kombit i gjallë Komandanti Adem Jashari .

Me respekt të madh
Brilant Gashi

Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.