Dhimbja tek ky popull

14080854_707911726023264_1085427253_n

Shkruan : Brilant Gashi

Shkruan : Brilant Gashi

Jeta për Atdheun (shkrimi #16)

 

Përpjekjet tona për liri dhe pavarësi nuk ishin përpjekje të kota , që ne të qëndrojmë pa bërë asnjë gjë për atdheun , por vetëm për të bërë vëlla-vrasje dhe një bela me vëllaun tënd i cili është një vëlla jo nga feja por nga kombësia jote . Kjo nuk është diçka , që duhet t’i kushtohet atdheut .

Të heqësh qafe një tradhëtarë të kombit tënd nga faqja e atdheut , do të ishte një detyrë e lavdishme , që do t’a kryeje në të mirë të atdheut . Edhe pse do të hyje në një qeli , do t’a kuptoje se ke hyrë për një vrasje dhe je krenar , që ke bërë atë vrasje në të mirë të atdheut dhe ke eliminuar një kancer të kombit . Të paktën kombit , do t’i zhdukej një plehër , që ka grumbulluar vetëm urrejtje e tradhëti tek populli .

Vrasja e një shqiptari i cili ka vrarë vëllaun e vet , do t’a hap një plagë shumë të madhe në zemrën tënde dhe kjo plagë , do të shkaktojë një dhimbje shumë të tmerrshme shpirtërore dhe ti nuk do të mundesh t’a ndalosh atë dhimbje , dhe nëse dëshiron t’a ndalësh atë dhimbje , është t’i japësh fund jetës tënde .

Kjo dhimbje , është shumë e madhe se sa vrasja e një serbi apo greku , sepse ti ke vrarë njeriun , që është gjaku dhe kombësia jote . Jeni një dhe gjithmonë do të kishit qenë një . Ky është pra kodi primitiv i shqiptarëve : vëlla-vrasja . Një kod që urgjentisht duhet të hiqet nga shqiptarët .

Ky kodë primitiv është zhdukur pikërisht në Kosovë , ku në Verrat e Llukës është bërë Pajtimi i Gjaqeve ndërmjet vëllezërve shqiptar . Pra është bërë pajtimi ndërmjet vëllezërve të një gjaku , pa dallim feje apo krahine . Ai i cili i pajtoi këta vëllezër ishte plaku i moçëm Anton Çetta , i cili i dha fund kësaj dhimbjeje të shqiptarëve , që ka ekzistuar ndër shekuj dhe vazhdon të ekzistojë edhe sot .

Nuk ka popull në botë , që do t’a përjetonte dhimbjen më të rëndë , që e kemi përjetuar ne si komb . Një dhimbje e madhe dhe nëse do të kisha fuqi , këtë dhimbje , do ua ktheja si bumerang të gjithë atyre armiqëve , që na kanë shkaktuar këtë dhimbje dhe këto përçarje . Nuk do të kisha mëshirë për ta , edhe nëse do të shkoja në ferr .

Dhimbje fizike e mos të themi edhe humbje e dhimbje psiqike , kemi pësuar si një popull i lashtë , që nga pellazgët e moçëm e deri tek shqiptarët në ditët e sotme . Dhe ende , jemi duke e përjetuar , por tani edhe nga horrat (anti-shqiptarët) tanë , që me vullnet i japin dhe i falin toka , shteteve sllave .

A ka dhimbje më të madhe se sa dhimbja , që e shkakton vëllau yt i gjakut ? Jo . Nuk ka !!!

Dhimbja e një populli , nuk mund të mbarojë me dashuri fallco dhe me fjalë të “ëmbla” , që i kushton atdheut . Edhe unë si cdo shqiptar e mbaj në supe këtë dhimbje mijëvjeçare , që e kemi dhe nëse do të jetojë përgjithmonë , unë do t’i jap një fund kësaj dhimbjeje dhe këtij mallkimi . Sepse e ndjej si një detyrë parësore dhe çdo shqiptar duhet t’a ndjej ashtu .

Shqiptarët , duhet t’i japin fund këtij mallkimi , duke e realizuar edhe bashkimin kombëtar , të cilët jemi duke e pritur mezi dhe me shumë dëshirë . Le të mbarojë kjo dhimbje tek shqiptarët në këtë Ballkanin “paqësor” , por jo ! Nëse shqiptarët nuk bashkohen , as Ballkani , nuk do të mund të jetë i qetë .

Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

2 Comments

Add a Comment
 1. Dhimbja tek ky popull;krimbja hek ty rropull,horbull;hë;sikur
  dikur,n’kohë,mohë të drashta,lashta;kur një shtëpi malsore,or,
  shtegvri halore;qe mbrenda,trenda konaku,oxhaku,zbutnin,mor,o
  tundnin ca shtazë shtëpiake,rranzë shtërviakë,për t’u mbrojtur
  nga brejtësit;minj e pacova;si dhe nga helmuesit,dermuesit mor
  gjarpëri shlliga,shligana;si shtriga,shtrigana;porse,Nëna Loke
  kur veneroi,e tmerroi;qe një macë-racë,si bishë-hishë terrbuar
  o vërbuar,në vend m’i zenë,ngrenë,mij e pacova;për hata,zgata,
  ajo zënë,ngrenë macule-graculet;posaçelura,kosangelura,të veta
  eh,shkreta;tmerruar,derrmuar;duke urdhëruar,truke kulmuar;more
  qe kjo maca-raca,si bishë e tërbuar,vërbuar,qe p’i ngrenë,zenë
  këlyshët,mëlyshet e vetë,tretë;tek ndjellë,sjellë katakstrofë,
  batatkrofë;qe,urgjentë,kurgjentë;tek futej,skutej,duke mbyllur
  dryllur sytë,shtytë;me një thes,stres;dhe,të depërtohej or tek
  tepërvrohej,larg e më larg,varg e më varg;matanë,zgatanë more,
  ore,shtatë,rrashtë kodrave,kobrave;kanibalë,katastrofalë;atje
  tek,shtek;lukuri,dukuri bisha,hisha,grabiçare,harbitzgare;o,mu
  kanibalizmat,katranizmat,duke ngrenë,zgrenë,edhe mish,trish,a
  të këlyshëve,mëlyshve te vetë;posaçelur,kosangelur;shi dhe,or
  duke masakruar,kasapruar,dhe fare farefisin,zgare zgare-pisin,
  si kotën shtazore-prazore,po edhe sqotën-botën njërëzore more,
  oree,kotën ndjerëzore;eh,moj mjera,djera krizore,më mizore;qe,
  këta kuvendarë-kundërshtarë;anti Shqiptarë;kishe,bishë prisa o
  shi pisa;duke shitë stërshitë,vrarë,shkarë,ndërruar,shndërruar
  edhe flamur o himne,tragur o trimne;identitet o integritet ore
  mbarë kombëtarë,mbarë Shqiptarë;duke nënshkruar,nënshtruar mor
  para,gara me armikun,qe na fikun,duka ua falur,pa ndalur;terë
  trashëgimin,pasurinë,mbarë kombëtare ou,mbarë Shqiptare;dhe,o
  kaq të pa fytyrë,plaq sa shëmtyrë;duke na fyrë o shtyrë or,në
  kataklizmë,batakrizmë,në tragjedi,kragjegri,për çfarrosje,çva-
  rrosje mbarë kombëtare,Shqiptare;oha,koha,për të shpetuar mor
  rreshtuar;edhe pak këtë trohë,mohë,Shqiptarie-shkripka vërrie
  qe po na bërtet,o,po na thërret;amaneti,testamenti i radhës të
  madhës Hy-egjëndës-Krylegjëndës,mileniume shekullore,oh,ti më
  lume shëmbullore,humanitare,ëh,e lumja Shqiptare,si Hy-egjënda
  Krylegjënda ribashkimit-ritrashëgimit terë Atdheu nën tandema
  ouuu;Racë o Bacë;Skendërbeu me Adema!!.Të fala një refugjat
  luftë nga Kosova në USA.vetëm njëri nga dheta milionë gadi e
  terë Shqiptaria,qe nga këso,pëso,beso;banda,tranda,horroriste
  më thorrorkriste;nën dhunë,furtunë,na përzunë,qe as pë varre,o
  as për zjarre tona,zona;porse,nga Diaspora-prias-dora,qe do të
  kthehëmi,shprehëmi,dhe prehëmi;për ribashkimin o ritrashgimin
  duke plotësuar amnetin,testamnedin e ringritasve o rilindasve
  vëllazëro-rihiro-farë Skripka vërria,ouuu,Pellazgo-Iliro-mbarë
  Shqiptaria;oreee,mbarë Shqiptaria!!.

 2. Dhimbie mbarëkomëtar që Ka VETËM një ilaç(Shërim*.PAJTIMIN KOMBËTAR.. Këtë e realizoi i madhi dhe i pa harruarri Andon Ceta,me PAJTIMIN e GJAQEVE.
  Kjo është e gjitha.Faleminderit ju i nderuari Briland Gashi,vërtet BRILAND,
  bir apo gjak,i asaj families së njohur ATDHETARE-GASHI.(unë njohursot 83 vjecar,që fëmijë njohur, të ndruar Pr Gashi në vitet 50t,mes Tiranës,sa pasuesit e tij te nderuar si Pr.Agron Gashi familiarisht një jetë me ta…)Ju faleminderit sa trajtoni në këtë shkrim,do ta quaja TESTAMENT*të gjithe shqiprarëve jo vetëm në Kosovë. Me ju unë 84 vjecari Mësues i thjshtë atdhetar udhëve te emigracionit,jo me dëshirë..( Le të shërbejë kz shkrim bashkuar me Urimin e të Madhi Ismail Kadare,që sa i festuam ditlindien sa përshendtur ripropozimin për nderimin si i takon..ti jepet-Ai cmin NDËRKOMBËTAR.
  Me Ju Z Briland Gashi- Pasiesi Veteran Guri Naimit D.Toronto 28-01-2020.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.