Letërsi Kombëtare: JU LASHË

vetemohimi_lavdi_kotesis

Ju lashë male
Me dëborë

Të lashë ARBËR
Dhe Arborë

Ju lashë fusha
Me lulëkuqe

Të lashë nuse
Buzëburbuqe

Të lashë motër
Faqekuqe

Ju lashë
Ara me ugare

E lumenj
Me ujëvare

Ju lashë varre
Të të parëve

Të lashë lopë
E manar

Të lashë shok
duke qarë
të lashë Llap
I dëlirë

Të lashë qen
Lidhë n’zinxhirë

Të lashë magje
Me pak miell

Të lashë nënë
Dritë e diell

U largova
Me dëshirë

Kur të kthehem
T’ju shoh t’lirë

prof_Zymer Mehani

Poezi: Zymer Mehani

Shperndaje ne
Updated: 21 Shtator, 2016 — 08:36

The Author

Prof. Zymer Mehani

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.