Kombi ynë , e meriton bashkimin

12036421_898955966867893_9222013654175321241_n

Shkruan : Brilant Gashi

Shkruan : Brilant Gashi

Të gjithë shqiptarët e të gjitha trevave etnike , e dëshirojnë bashkimin kombëtar , të cilën fuqitë e mëdha na e mohuan më 1913 në Konferencën e Ambasadorëve në Londër . Një gabim i madh historik që ishte e shkruar të ndodhte për kombin tonë .
 
Dhe për fat të keq ndodhi , dhe ne u copëtuam dhe bashkë me ne u copëtua edhe harta e madhe e Shqipërisë . Përse na e mohuan bashkimin këta ? Për të kënaqur veten ndoshta , por edhe për t’i kënaqur edhe armiqët tanë , të cilët i kishin për lami tokat tona dhe bukuritë tona natyrore .
 
E vërteta ishte më se e hidhur për shqiptarët ! Për të gjithë shqiptarët e viseve shqiptare por edhe për ata shqiptar , që jetonin në diasporë dhe kudo në botë . Bota shqiptare , tashmë e mori vesh për ndarjen e shqiptarëve , e morën vesh që na u ndanë rrugët në katër pjesë . Po tani ku do shkonin bijtë e shqipes ?
 
Tashmë edhe shqiponjat nuk janë duke fluturuar në ato toka , ku më parë ishin tonat por tani për fat të keq nuk janë më . Por janë të armiqëve tanë barbar ! Dhe kjo gjë më vret thellë në shpirt , dhe e di se nuk mund të bëj asgjë për ato toka që më parë ishin të tonat dhe nuk kalonte as shkja e as mbret .
 
Qielli shqiptar , që më parë ishte ngjyrë e kaltër , tani na u bë një qiell i zi dhe ne duam që t’a bëjmë këtë qiell përsëri në ngjyrën , që duhet t’a ketë . Në ngjyrën e paqes dhe të harmonisë kombëtare . Ne nuk mund t’a bëjmë këtë me vepra , por me fjalë shqiptarët janë të parët dhe kam frikë që kështu , do të jetë përgjithmonë .
 
Ne nuk kemi ndoshta edhe jetë , që të mendojmë pak se cfarë bukurie do të ishte , po të ishte edhe Shqipëria e Bashkuar . Do të ishte një mrekulli , që do t’a jetoja me gjithë jetën time . Edhe po të isha i vdekur , në një mënyrë do t’a përjetoja me gjithë zemër bukurinë e Shqipërisë së Bashkuar .
 
Edhe mediat më të mëdha prestigjoze ndërkombëtare , shkruajnë më të mirën për ne . Kështu gazeta më e madhe ndërkombëtare BBC shkruan : Bota mund të mësojë nga besa e shqiptarëve . Të tjerët mund të thonë se kjo është për ndonjë besë fetare , por jo , kjo është besë shqiptare , që askush nuk do t’a kuptojë kurrë .
 
Kombi ynë gjithmonë e meriton dhe do t’a meritojë bashkimin tonë kombëtar , sepse shqiptarët janë krijuar për t’u bashkuar ndërmjet veti edhe pse do të kalojnë edhe disa sprova të tjera më të rënda dhe të vështira . Por ata janë krijuar për t’i kaluar këto sprova të vështira dhe për herë dhe gjithmonë të jenë të bashkuar në një trung .
 
Kjo mund të jetë edhe shumë e vështirë , por vetëm me punë dhe përkushtim mund të arrihet qëllimi ynë për bashkim kombëtar , të cilën ne dëshirojmë t’a kemi njëherë dhe përgjithmonë . Sigurisht që për mua është një nder i madh , që të jap jetën time për atdheun tim , i cili më ka rritur me të gjitha me të gjitha të mirat e veta , të cilat i kishte dhe vazhdon t’i ketë .
 
Bashkimi ndonjëherë duhet të trokas edhe tek ne , sepse ai për 1 shekull nuk ka qenë në shtëpinë e shqiptarëve tanë , por edhe sot nuk dëshiron që të vijë tek ne , sepse edhe ai mendon se ne nuk jemi edhe shumë të denjë , për të qenë të bashkuar . Duhet të vijë ajo dita kur ne duhet të jemi të bashkuar , dhe bashkimin tonë , do t’a kërkojmë edhe rrethanat kohore , të cilat do të jenë të pranishme .
 
“Dy duar për kokën , koka për atdheun .” – Hasan Prishtina
 
Bashkimi ynë do të vijë shumë natyrshëm dhe ai do të vijë me kohën . Ndoshta pak vonë , por nuk do të harrojë kurrë zoti , që të na bashkojë sepse bashkimi i Shqipërisë së Bashkuar është arma jonë më e mirë kundër çdo armiku .
Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.