TY, HASMI I KOMBIT TIM

kryeterroristet_serb

 

T’u mbylltë goja me kapak
T’u ngoptë shpina me dajak
Sytë t’u mbushëshin përplot gjak
Se ne kurrë s’të patëm hak

Lumturinë na e ndërpreve
Zemrat tona na i theve
Prapa n’kohë ne na ktheve
E fuqishëm na urreve

Sytë e tu kurrë dritë mos pafshin
Rrufetë ty në kokë të rafshin
Zemra jote t’u bëftë hi
N’votrën tënde mos t’leftë f’mi’

Zemrat tona na i lëndove
Fëmijët në shkolla na i helmove
Mos paç ti në sofrën tënde
Bukë as ujë as për sonte

Shkollat tona na i mbylle
Shpirtin tone na e ndrydhe
Ajo dorë ty t’u thaftë
Për së kthjellti Zoti t’vraftë

Sytë e tu krejt t’u verbofshin
Veshët tu t’u shurdhofshin
Ty të rroktë edhe damllaja
E të zëntë e zezë belaja

Se ti na e rrëmbeve paqen
Se ti na e nxive faqen
E na hape n’ara varre
Nëpër fusha dhe në male

Ti o hasmi i kombit tim
Kurrë mos paç një grimë gëzim
Mos paç paqe asnjë grimë
T’rëntë në kokë një vetëtimë

prof_Zymer Mehani

Poezi: Zymer Mehani

Shperndaje ne
Updated: 26 Shtator, 2016 — 12:04

The Author

Prof. Zymer Mehani

1 Comment

Add a Comment
 1. Ty,hasmi i kombit tim;sy,rrasmi i korbit krim;ju kryterroristë
  zerbë-gjërbë,bisha karpatiane,horzitrisha,hisha,trapazgane,ose
  Sibiriane-rigjiriane;egersira-zekërzira;banda-tranda,të pa fe,
  pa kre,pa zot,pa mot;pa atdhe,pa atkre;vetëm-çtretëm,merrej,or
  çferrej,nën krime,shfrime,me vrasje o plasje,me tregti-gërdi,a
  duke vrarë zvarre,duke shkarë-zhvarre,duke shitur,shkitur moe
  duke ngrënë,zgrënë,edhe mish o trish njeriu,ndjeriu;o,dhe duke
  pirë,shtirë,o gjak or prag njeriu,ndjeriu;dhe,këta,për hata,aq
  katastrofalë,kaq kanibalë;sa qe Rusia-pusia i përzuri,tërhuri,
  dhe,zerë qellime,përdëllime,okupimi,uzurpimi;sollën,mbollën,o
  në troje-hoje tona,zona;shteg baba shteg,brengë shkaba brengë,
  vëllazëro-rihiro-farë shkripka vërria,ou,Pellazgo-Iliro-mbarë
  Shqiptaria;dhe,me përkrahje,tërvrarje,shkarje;masakrime,kasap-
  rime;nga këta kasapë,satrapë,katastrofalë,kaq kanibalë;sa o,as
  për shekuj o shekuj,as tempuj o tempuj,duke dhunuar,sunduar,or
  pastruar,kastruar;asimiliuar,ndasimishtruar;si dhe,nën dhunë,o
  furtunë,na përzunë,mbo 80% por,prap se prap,kërkojnë,tentojnë
  100% dukë-ndukë;edhe rrënjët,qenjët;gjenët,krenet;krenarie,or,
  drenarie;si dhe,këta,për hata,gjëja,preja;si prisa,ah shi,pisa
  nën parti,or tradhti;duke u paraqitur,haraçngritur,bashkuar,or
  rrafshuar;me fallce,tallce,prrallce;bashkë me bisha kanibalë,o
  hisha,ou,qani male;duke ua falur,pa ndalur,terë terrorizmat or
  therrorkrizmat,më gjenocidalë,më etnocidalë;dhe,si,as qen o as
  bishë,as kren as pishë;duke u berë vegël,qengël,bishë-trishe,a
  duke qirrur,thirrur,lukuri ujqesh në torishtë,horrnishtë;dhe,o
  duke i prerë,tmerrë lmerë,vrerë,mbarë kopenë n’fyt,duke mbyt,o
  edhe dashin ogiç,o hiç;me kumbonë,si dhe edhe bariun,fatziun,o
  duke ia nxjerrur,bjerrur,kllapinë gjumit dimëror,tapitë llumit
  krimëprore;qe,berë,vrerë,o rrafshë,kafshë;përtokë,terë krrokë;
  moj tokë;qe këta kanibalë,kaq,plaq katastrofalë;pa-ndalë,duke
  ua falë,edhe holokaustet shekullore,rolomamzdet ferrskurrore,o
  edhe me hile,si skile;nga prisat-pisat kokëtrashë,krrokë-lashë
  duke na zënë,rënë,fajtorë,vajtorë,ah,moj mizore;po vallë,ou,a
  jemi hiç gjallë,vdiq or,kallë;ore,more,ooou,ju Krylegjënda me
  krylegjëndarë;zgjonu,zgjonu,nga varri;sepse,popull-kombin tonë
  vonë,na djegu,pjeku,zjarri;dhe,duke humbur,shkrumbur,e shënjtë
  shtrënjtë,farë,zvarë,mbarë kombëtare,mbarë Shqiptare;dhe,këta
  për hata,parti or tradhti,tradhëtarë mor barëbarë,gjakatarë oh
  shkakazvarrë;nuk nginë as,nuk dijnë,t’ngopën,as kopën;me gjak
  o prag të Shqiptarit;këta krykriminelë Serbo-greko-Ruse;oreee,
  zerbo-vdeko-puse,si dhe turko-arabo-muslimane;furko-barabo-or
  huligane;qe të u tregohej,denohej,për tragjedi-kragje-gri,për
  gjenocide-etnocide,më gjenocidalë-etnocidalë,më katastrofalë o
  më kaniablë,edhe më zi o derrzi;se fashizmi,nazismi holokauste
  Hitelriane,Staliniane,Millosheviçiane,si dhe tani për tani,ou
  Putiniane,moj mjera,djera më djerane,mjerane;kjo është kundër thundër,bishe kanibalë,trishe gjenocidalë;kundër terë kombevë
  duke sjellur,pjellur kataklizmën,batakrizmën;për çfarrosjen o
  varrosjen e mbarë njerëzimit,ndjerëzimit,tek kësaj botë,kotë,o
  më krizore,oh më mizore!!Të fala një refugjat luftë nga Kosova
  në USA.vetëm njëri nga dhjeta milionë,gadi terë Shqiptaria,qe
  nga këso,pëso,beso;banda-pranga më terroriste,horrorpiste,nën
  dhunë,furtunë,na përzunë;pa kthim,në amshim,qe kurrë më n’këte
  gurrë,as mos kthehëmi,as mos shprehëmi,mos prehëmi as varre o
  zjarre tona,troje-hoje deng baba deng,brengë shkaba brengë;oh
  porse,or se,mbërrini,arrini,ky shekull-tempull kishe,ishe,ore
  demo(n)kratike dhe,Diaspora-prias dora,mbarë kombëtare,ou,ore
  mbarë Shqiptare;qe të rikthehëmi,rishprehëmi,riprehëmi,oreee,
  në ritrashëgimin,ribashkimin mbarë kombëtare,mbarë Shqiptare!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.