Letërsi Kombëtare: ATDHE TË, DUA SHUMË

mojebukura_shqiperiAtdhe të dua shumë
N’ty u linda dhe u rrita,
Je fole e ngrohtë
Ku nuk soset dita.

S’janë më t’mirë se Ti
Zvicër, Gjermani
Në zemër të kam
Më i shtrenjti je Ti

Do i kujtoj përherë,
Gurët e sokakut,
Dhe fushat e gjera,
Pragun e konakut

Nëse ndonjëherë
Larg duhet të shkoj,
Ty atdhe i dashur
Kurrë s’do të harroj.

prof_Zymer Mehani

Poezi nga: Zymer Mehani

Shperndaje ne

The Author

Prof. Zymer Mehani

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.