Letërsia Kombëtare: PESHA E LIRISË

flamuri_amerikan01PESHA E LIRISË
1.
Pyjet mund të kapërcehen
Me dorë yjet të rrëmbehen
Skifterët të zbuten
Lulet të këputen
Ylberët të kaptohen
Detet të zemërohen
Të gumëzhijnë qytetet
T’na dridhin tërmetet
Erërat të rebelohen
Pranverat të vonohen
Të zbehet kaltërsia
Por s’ falet veç LIRIA
Ajo është më e vlefshme
Se çdo gjë tjetër në botë,
Çmimi i saj është gjaku,
O pasha këtë tokë!
2.
Drurët mund të priten
metalet të shkrihen
E të shpohen gurët
Të shemben dhe muret
Të dremiten liqenët
Të zihen peshkaqenët
Luanët të zbuten
Oqeanet të lëkunden
Të zemërohet stuhia
Por s’ falet veç LIRIA
Ajo është më e çmueshme
Se çdo gjë tjetër në botë
Çmimi i saj është gjaku,
O pasha këtë kokë!
3.
Mund të shkulet dhëmbi
E të çahet shkëmbi
Bjeshka të rrafshohet
Dhe kreshta të pushtohet
Të thyhet çeliku
Të shterrojë Pacifiku
Të shembet Gjithësia
Të lëndojë dashuria
Por nuk mund të fitohet
Pa gjak Veç LIRIA
Ajo është më e shtrenjtë
Se çdo gjë tjetër në botë
Se rrënjët n’gjak i ka
O pasha këtë tokë!
4.
Mund të të vrasë këpuca
E të të bëjë pis lluca
Ora të të ndalet
E gjaku të falet
Të të hidhrojë vëllai
Të të vdesë babai
Nëna të të mungojë
Hëna të të verbojë
Të të digjet shtëpia
Por s’ duhet të zhduket
Plotësisht veç LIRIA
Ajo është më e nevojshme
Se çdo gjë tjetër në botë
Dhe është më e shtrenjta
O pasha këtë kokë!
5.
Mund të fiket ylli
E të të çkyhet fylli
Qyteti të sheshohet
Deti të tërbohet
Të shterrojë Adriatiku
Të shkrihet Antarktiku
Të ngrihet Afrika
Të digjet Amerika
Të matet Gjithësia
Por nuk mund të peshohet
Plotësisht veç LIRIA
Ajo është e papeshueshme
Se çdo gjë tjetër në botë
O pasha këtë tokë!
6.
Mund të mbërdhijë zjarri
E të gënjejë ari
Sytë t‘i çorrojë hiri
Të erret xhevahiri
Të heshtë bubureza
të freskojë dhe rrezja
Të llamburisë margatari
Që e nxjerrë detari
Me ngulm nga thellësia
Por nuk mund të shkëlqejë
asgjë si LIRIA
Ajo është më e ndritshmja në botë,
Çmimi I saj është gjaku
Pasha tokë e kokë!

prof_Zymer Mehani

Poezi nga Zymer Mehani

Shperndaje ne
Updated: 9 Tetor, 2016 — 19:41

The Author

Prof. Zymer Mehani

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.