Letërsia Kombëtare: AKOMA NË KSAMIL ( NGA BUTRINTI )

hyjnesha_butrinti_troja_dyte_shqiperi

                                                                          AKOMA NË KSAMIL

                                               ( NGA BUTRINTI )

                                                                          Jon , o Joni im !

                                                            Ç ‘ ke që je trazuar

                                                            mos në Çamëri ti ndjeve një vajë

                                                            pse valët tua dallgëdisen

                                                            mos në Çamëri biri yt zu të qajë ? !

 

                                                            Unë erdha nga mërgimi

                                                            në gjirin tënd pak të pushoj

                                                            me ty të ç’ mallem e të heq hidhërimin

                                                            që gjatë tër kohës zemrën me lëndoi

 

                                                            Këtu në Ksamil vie aromë Çamërie

                                                            që valët e era yte sjellë

                                                            nuk dua të dëgjoj vajë fëmije

                                                            sikur Nënë e tija nuk e don si pjellë.

 

                                                            Ndonjë ditë pushimi

                                                            kaloj dhe në lot

                                                            se vie nga mërgimi

                                                            mërgimi s’ zhduket dot

 

                                                           Shikoj matanë detit

                                                           n’ busull ku i bie Çamëria

                                                           ku ka banuar mbret

                                                           ku pleq janë djalëria.

 

                                                          Atje ku vëllau imi

                                                          m ‘ ka mbetur si jetim

                                                          e qajë nga pushimi

                                                          e qajë në mërgim

 

                                                          Ah! Jon , Joni im

                                                          s ‘ ke faj që je dallgëdisur

                                                          dëgjoj vajë fëmije

                                                          me zemër të plasaritur

 

                                                         Ti dallgëdisu pra valë valë

                                                         dhe tërbohu në Greqi

                                                         ç ‘ zë përpara ti mbuloju

                                                         diellin të ua bësh të zi

 

                                                        Ktë ke urdhër ti nga unë

                                                        unë mbreti yt Agroni

                                                        ktë ke urdhër ti nga unë

                                                        unë Zoti yt POSEJDONI !.

Korrik 2010.

haxhi_morina_gjini

Shperndaje ne
Updated: 19 Tetor, 2016 — 07:25

The Author

Gjini Haxhi Morina

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.