Letersi Kombetare: TË LUMTË KRAHU, MURAT FETAHU

11025278_1618841821684494_3473319995614926312_o
TË LUMTË KRAHU, MURAT FETAHU

Atdhe dhe komb
Gjuhë e flamur
N’zemër i mbajte
N’stuhi, n’furtunë
Djalë i popullit tim-
Ti, Murat, o trim
Armët i ngjeshe
Plot guxim, zjarr
Për truall arbëror
Ti, luftëtar-
Murat, o trim
Melodi e vargut tim
Me zemër t’pastër
Të dëlirë gurrë
I mundur kurrë
Ngado ke miq
Prore besnik
I Popullit ushtar –
Me ty jem’ krenarë
Murat Fetahu
Ty të lumtë krahu
I fortë si gur
Shqipe n’ flamur
Je fjalë e nderit
Shkëmb i mermerit
Nga zemra nderim-
Për ty, shoku im
Shpirt i bekuar
Si loti i kulluar
Shkëlqim-
I kujtimeve të ëmbla-
Galdim
I ushqyer me bardhësi-
Plis
I fortë në shtrëngata-
Lis
Nga zemrat
I bekuar
I dashur
I uruar
Shqipe n’fluturim-
Murat, shoku im
Për Atdheun i gatshëm
Me pushkë e me zjarr
O trim luftëtar
Zot për t’i dalë
Lule me kurorë
Dhe i bardhë-
Dëborë
Ti, o trim arbëror
Për t’atdheut
Liri-
Flamur kuqezi
Kala
Gur mbi gur-
Ke shtatë zemra
Burrë
Në mendime
I thellë
I çiltër-
Dritë, diell
I fuqishëm-
Atdhetar
I besës-
Krenar
I guximshëm trim
Ar përplot shkëlqim
Në t’dimrit acar
Kalorës plot guxim
N’t’murlanit tërbim
Rrugëtimet e tua
S’kanë fund
As mbarim
Prore pa pushuar
Janë në fluturim
Rrofsh, Murat, o trim
Për atdhe ke besë
Dashuri, qëndresë.

prof_Zymer Mehani

Poezi: Zymer Mehani

Shperndaje ne
Updated: 1 Nëntor, 2016 — 14:48

The Author

Prof. Zymer Mehani

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.