Asimilimi i shqiptarëve musliman – Imperativ ballkanik !

fahriu_reja

Fahri Xharra,23.11.16
Gjakovë

Nuk ka dyshim  , se ekziston mundësia e një komploti kundër një populli, kundër popullit më të vjetër në botë-qe ka arritur te mbijetoj si e tille dhe ti ruaj karakteristikat e eksraktit fillestar të një gjuhe, kulture dhe race . Pikërisht rizgjimi kombëtar ,  me rizgjimin i kulturës pellazgjike po dalin ne pah te gjitha komplotet fetare, politike, racore… qe  na janë bere  në kaluarën jo të largët .

Prandaj, popujt të Ballkanit dhe të Turqisë ( të gjithë ardhacakët në tokat tona, nuk duan qe epitet i kombit mbi fenë dhe kombit më të vjetër ti ngelet nje populli (tani me) te vogël siç janë shqiptaret. Ne ketë modifikim apo proces, rol te rëndësishëm kane projektet për ç’kombtarizim te shqiptarëve ose thënë më ndryshe, për te relativizuar (zbutur) aq sa është e mundur “monopolin” e racës, gjuhës dhe kulturës me të vjetër te mbijetuar-shqiptaret, nëpërmjet projekteve imponuese multietnike, apo integruese me ndërkëmbëza e komplote (jo reale) duke shfrytëzuar vetinë e re (te krijuar paraprakisht nga izolimi dhe me pas nga “helmimi” i opinionit publik nëpërmjet mediave) te inferioritetit te shqiptareve, ne mënyrë që kjo race, kjo gjuhë, dhe kjo kulturë, sa me shume te relativizohet, integrohet(ne sens shkrirje-te njeanshme) dhe shperndahet (në turq , serb dhe grekë )

Më të lehtit në këtë shkrirje tani për tani janë shqiptarët musliman , të cilët përditë e më shumë po i përpinë zalli i gjallë i turqizimit. Propogandat , investimet milionëshe ndoshta edhe miliardëshe po e bëjnë të pamundurën por shkrirjen e një pjese të madhe të popullit shqiptar , pra atij të besimit islamik M` është e pabesueshme se një popull i tërë del në anën e mashtrimit të hoxheve të porositur , shitur dhe stërkequr e jo kundër tyre, edhe pse iu dihen qëllimet. 

Brenga më e madhe janë shqiptarët e Maqedonisë të mashtruar nga karrieristët e politikes ditore , ish komandantet e UÇk të Mak, nga jakup hasipat e nga varfëria mendore dhe materiale dhe e shesin lëkurën e tyre dhe për ditë e më shumë shkrihen në “tavën “ e madhe turke. “Tava turke e ajvarit “ të kombit shqiptar  i arrinë temperaturat e nevojshme me zjarrin e ndezur fshehtas nga sllavët.
Një lojë e suksesshme historike me pasoja të rënda për ardhmërinë e shqiptarëve.
Brengë edhe më e madhe janë edhe shqiptarët musliman të Kosovës dhe Shqipërisë të cilët edhe kanë shtetet e tyre kombëtare , janë në njëjtën valle sllavo-turke.

enciklopedia_f_xh

 fotoburimi  nga Besir Bajrami

Shqiptarëve musliman iu kisha rekomanduar leximin e ‘ Encyclopedia of muslim World  “ dhe të shohin se çka shkruajnë bota muslimane për shqiptarët . Kuptohet ajo botë myslimane që nuk ka interesa mbi token dhe popullin tonë.

“ shqiptarët janë populli më i vjetër i Mesdheut , me rrënjët pellasgjike e me gjuhën më të vjetër në botë ‘ shkruan aty lartë “

O shqiptar kokë dhe trushpërlarë , lexoni aty ku duhet e jo në “ pallavrat” e shfqenkove, milazimave , jakup asipave. Lexojeni të vërtetën sa nuk është vonë !

fotoburimi  nga Besir Bajrami

Fahri Xharra,23.11.16
Gjakovë

Shperndaje ne
Updated: 23 Nëntor, 2016 — 15:21

The Author

Admin

2 Comments

Add a Comment
 1. Ka ardhur koha qee shteti politikisht te kontrplloi aktivitetin e ketyre predikusve dhe te nderyj per shperdorim dhe tradhti te intersave kombetare

 2. ASIMILIMI I SHQIPTARËVE MUSLIMAN-IMPERATIV BALLKANIK;PLASIM-
  KRIMI I SHKRIPZARËVE,PLUS HURIGAN-INTERAKTIV KALLKANIK;ORE,O,
  HEJ SHQIPE SHQIPTARE;MORE OR,SHKRIPE SHKRIPFARE;QE DESHMI MË
  GJALLË,VETË AUTORI N’TAKIM RASTI,DIASPORA SHQIPTARE-NEW YORK
  2002.KUR PARA NESH,FOLI LEGJENDA SHQIPTARO-AMERIKAN INXHINJERI
  WILLSON KOKALLARI;DUKE TREGUAR QE KISHTE MARRË PJESË MENAXHIMI
  NË ATERIMIN E NEIL AMSTRONGUT-ULJEN E PARË NË HENË,DUKE VENDO-
  SUR PLLAKËN PËRKUJTIMORE NË HËNË;HAPI I PARË I NJERIUT NË HËNË
  POSI,DUKE NGULUR KRAHAS FLAMURIT USA.DHE FLAMURIN SHQIPTAR;AH,
  POSI ËSHTË E MUNDUR,O,PAS KËTI AKTI MADHËSHTOR,MBARË NJERËZOR,
  QE KOMBI IM MBARË PELLAZGO-ILIRO-SHQIPTARË,EDHE SOT O I MADHI
  ZOT;TË NDARË,PËRÇARË,NË SHTATË SHTETË;Ç-FATË-SHVATË,SHKRETË;A
  EDHE SOT,CA KOKË KRISUR,RROKË STRISUR;DUKE NDËRRUAR,SHNDRRUAR
  EDHE FLAMURIN O HIMNE,MBARË KOMBËTARE OU,MBARË SHQIPTARE;POSI
  EDHE DUKE I NDRRUAR,ASIMILUAR EDHE IDENTITETIN,O,INTEGRITETIN
  MBARË KOMBËTAR,OU,MBARË SHQIPTARË;SI SËRBOSLLAVË-GJEBOSHKAVË,
  GREKË-VDEKË,MAQEDONE-PLAQEZONE,MALI I ZI-MALESI;APO NË TURKO-
  FURKO,MUSLIMANE-HURIGANE,MOJ MJERA MJERANE;APO RUSE OJ PUSE;A
  KUR EMËRI DHE FLAMURI MBARË SHQIPTARË BASHKA ME AMERIKANË TEK
  ARRINË TË ZBULOJË,KU ZBARKOJË NË PLANETË O KONTINENTË TË REJA,
  A JU,NË TOKË;TENTONI,KËRKONI,TA ÇFARROSNI,ÇHARROSNI O,POPULL-
  KOMBIN,MË TË LASHTIN,STËRLASHTIN;DJEPIN O KEPIN E KULTURËS OR
  STRUKTURËS,MË PËRPARIMTARE,MBARË LEGJËNDARE,MBARË TERKOMBËTARE
  OU,MBARË NDËRKOMBËTARE;HEJ SHKREPNI KOKËN;A,SHIQON QIELLIN;OR,
  OH,PREKNI LOKËN,A NDRIQON DIELLI?!.TË FALA NJË REFUGJAT LUFTË
  NGA KOSOVA NË USA.VETËM NJËRI NGA DHJETA MILIONË,GADI E TERË
  SHQIPTARIA-SHKRIPKA VËRRIA;QE NGA KËSO,PËSO,BANDA,TRANDA,NËN
  FURTUNË,DHUNË;NA PËRZUNË,PA KTHIM,PËR AMSHIM;PORSE,ARRITËM,OR,
  JA MBËRRITËM,NË MOMENTËT DEMOKRATIKE,QE KONTINENËT MEMO-ANTIKE
  QE T’RIKTHEHËMI,RISHPREHËMI;TERË RINGRITJE,PËR RLINDJE;O,MBARË
  KOMBËTARE;OU,MBARË SHQIPTARE!!.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.