Letërsi Kombëtare: JAM SHQIPTARE NJËSOJ SI TI (Poezi)

JAM SHQIPTARE NJËSOJ SI TI

Kush ishte ai qe na mallkoi?
Pse kaq rëndë fati na dënoi?
Padrejtësisht ne na ndanë
s’i të ishim korean.

Pse kaq shumë padrejtësi?
Pse ndahet nëna me fëmi?
Plot një shekull mallë e lot
gjithmonë të tretur nëpër botë.

Gjithësecili nga ne nëpër botë
kemi marrë nga një pasaportë,
por atë kryesoren qe na takon
bota demokratike na e ndalon.

Kjo na qenka demokraci?
Kjo na qenka drejtësi?
Të kemi të drejtë tjetër nënshtetësi
por jo nga nëna Shqipëri!

Fati ynë i mallkuar
gjithmonë të jemi si të huaj,
amerikan, gjerman, kosovarë
kurrë s’na pranuan s’i shqipëtarë!

Kuq e zi jan ngjyrat tona
na bashkon në mes shqiponja,
le ta dinë e gjithë bota
se shqip flet edhe Kosova!

Mos na merrni për të huaj
pse ne jemi emigruar,
kudo vemi e ku jetojmë
kombin tonë nuk e mohojmë.

Me krenari i themë gjithë botës
jam nga Vilajeti i Kosovës,
me mallin e atdhedashurisë
jam shqiptare e Shqipërisë!

Ke mëshirë Presidenti Nishani!
Mos na ndaj ne nga Vatani!
Nuk na duhen të huajat nënshtetësi
nëse nuk e kemi të nënës Shqipëri!

Mjaft na morrën për të huaj
mjaft shqiptarë bota ka adaptuar,
dua pasaportën e nënës Shqipëri
se jam shqiptare njësoj si ti!

               ©Maki M Canolli
                      New York

Shperndaje ne
Updated: 9 Dhjetor, 2016 — 06:00

The Author

Maki Canolli

Makfire Maqedonci – Canolli lindi në Prishtinë. Fëmijërinë dhe rininë e hershme i kaloi në vendlindje. Është shkolluar në fushën e pedagogjisë, që e ka bërë më të ndjeshme e më njerëzore edhe në poezi. Me këtë art të vështirë ka filluar të merret që kur ishte nxënëse e klasës së dytë fillore. ”Gjeli im plak” ka titullin vjersha e saj e parë. E ka botuar 30 vjet e sa më parë në shtojcën për fëmijë të gazetës ”Rilindja” (1978/79), e cila botohej çdo të martë, në kohën e artë të kësaj të së përdishmeje të shuar shqiptare në Kosovën e pushtimit serb. Makfire M Canolli i përket brezit të rinisë ”së padisiplinuar”, e cila sfidonte pushtetin antipopullor të asaj kohe. Ky pushtet të rinjtë shqiptarë i quante ”irredentistë” e ”seperatistë” dhe me nofka të tjera më poshtëruese, vetëm e vetëm pse deshi të mbante gjallë gjuhën, traditën e kulturën shqiptare, të qenit shqiptar të shqiptarëve në vendin e tyre. Makfires, si motër e vëllezërve ”irredentistë”, iu mohua çdo e drejtë: të regjistrohej në fakultet, të punojë me nxënës, si dhe e drejta për të botuar. E ka vragë të pashlyeshme në zemër këtë kohë, aq më parë, pasi krijimet e saj të hershme ia konfiskuan punëtorët e shërbimit sekret serb, gjatë një bastisjeje në shtëpinë e saj. Në vitet e ‘80-ta, kur ajo ishte vetëm 11 vjeçe si shumë familje shqiptare, edhe familja e Makfires ishte në shënjestër të UDB-së famëkeqe serbe, e cila në vitin 1982 ia burgosi të tre vëllezërit. Ishte kjo koha kur shpirti i saj sa fëmijërorë aq poetik po këndonte nga brenda, pa u shfaqur për lexues. Në vitet e ‘90-ta emigron në Gjermani, ku qëndroi deri më 1998. Kthehet në Kosovë bashkë me familjen e saj dhe më pas, më 1999, kalon oqeanin për të vazhduar jetën në New York. Aty jeton ende.Zëri i saj dëgjohet çdo të premte në valët e Radio – Diasporës, ku si moderator e udhëheq rubrikën “Heroizmi i popullit tonë në shekuj”. Poezitë e saj janë prezantuar nëpër disa faqe të internetit, të cilat botojnë krijime artistike, si “Teutat shqiptare nëpër botë”, “Agjencioni Floart-Press”, “Tribuna shqiptare”, “Bota e re”, “Stërkala”, si dhe “Qeparoi”.Gjer tani ka botuar përmbledhjen poetike për të rritur “Gjurmë nëpër flakë” (2010) dhe një tjetër për fëmijë “I shes diellit akullore” (2010). Po ashtu është pjesë e disa antologjive si dhe në librin e përbashkët me teutat shqiptare nëpër botë me titull "Në sytë e nënave". Në një të ardhme të afërt lexuesit do të kenë ne duart e tyre shkrimet tjera qe presin botimin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.