Letërsi Kombëtare: PËR JU

                                                                                   PËR JU

                                       (Vëllezërve të rënë, Mehdi dhe Fevzi Kosumi)

U k’putën yjet nga qielli
Edhe lulet u venitën
Gurra e Llapit krejt shteroi
Dielli ndali dritën
Mehdi trimi me Fevziun
Lidhën besën e dhanë fjalën
Nën Flamurin kuqezi
Për Kosovë jetën e falën
Shkrep rrufeja n’Halabak
Me rrebesh ra shi e breshër
Dy vëllezër atdhetarë
Të pandashëm falën jetën
Lumë si ju vëllezërit e mi
Që fituat pavdekësi
Për lirinë e shqiptarisë
Ratë në lulen e rinisë
Sot në shkolla për ju mësojnë
Thurin vargje ju këndojnë
Se atdheut i dolët zot
Do t’kujtoheni jetë e mot
Historia do të flasë
Djemtë e kombit s’i harron
Për ju kënga do t’buçasë
I madh e i vogël ju nderon
Lavdi ju qoftë o dëshmorë
Bijë të denjë të atdheut tim
Ishit lule me kurorë
Emrit Tuaj gjithmonë nderim

Nga libri: Fadil H Curri e Zymer Mehani “Gjuha e truallit tonë”, Prishtinë, 2016

                                                                  Fadil H. Curri     dhe  Zymer Mehani

                          

Shperndaje ne
Updated: 15 Dhjetor, 2016 — 05:58

The Author

Prof. Zymer Mehani

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.