Foto historike të çlirimit të Shkupit në vitin 1912

 

Më 19 gusht “Times “, raporton kryengritësit shqiptarë me 12.000 burra kishin çliruar Shkupin të enjten e kaluar, kishin marshuar në Selanik. nga Shkupi grupe kryengritësish marshuan drejt Tetovës, Kumanovës e Preshevës dhe i çliruan edhe këto qytete, duke liruar gjithashtu të burgosurit. Një grup kryengritësish u drejtua për në Velesh. Udhëheqësit kryesorë të kryengritjes të cilët hynë në Shkup ishin, Hasan Prishtina, Bajram Curri, Isa Boletini, Zefi i Vogël, dhe Bajram Daklani. Foto 1: Isa Boletini me bashkëluftëtar duke hyrë në Shkup.

clirimi-shkupit-1912-1

 

Foto2 : Ne foto shihen prijësit e Kryengritjes HASAN PRISHTINA, BAJRAM CURRI dhe ISA BOLETINI. “Kush qëllon një plumb vetëm për kënaqësi do të varet: ruani ata për TURQIT”- Ky është urdhër! – HASAN PRISHTINA

clirimi-shkupit-1912-2

 

 

Foto3: Kryengritësit shqiptarë nga Kosova , me kuaj duke u future në Shkup.

 

clirimi-shkupit-1912-3Foto 4: Shqiptaret duke kërkuar armë në Tren për tu mbrojtur nga serbet dhe copëtimin e Shqipërisë nga Serbia, Greqia, dhe Mali i Zi.

clirimi-shkupit-1912-4

 

 

 

Shperndaje ne
Updated: 21 Janar, 2015 — 20:26

The Author

Admin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.