Letërsi Kombëtare: TË DUA, ATDHE!


DUA
ATDHE
I.
Të dua ATDHE
Në gaz e në vaj
Kur qesh e kur qaj
Ngado që të shkoj
Ty të marr me vete
Kaloj male dete
Dhembjet t’i duroj
Të gjitha për besë
T’përqafoj e vdes
II.
Në ty, atdhe i dashur
U lindëm dhe u rritëm
Me zemër bujare
Dhe besën shqiptare
Ku gjuhë dhe flamur
I dashuri atdhe
I kemi besë dhe fe
Ku shqiptari është mbret
Nga deti në det
Plisbardhë n’ shekuj shqim
Lulëkuqe në lulëzim
Me besën dhe traditën
Për liri-sakrificën
Dhe do të të dalim zot
Si i madhi Kastriot
Se të kemi dashuri
Pasha këta dy sy
Në një çerdhe me shqipen
Shekujt na kalitën
Edhe pse plaga ende na lëngon
Edhe pse gjaku ende na pikon
Për ty çdo shqiptar
Kërkon Bashkim Kombëtar.

Poezi: Zymer Mehani

Shperndaje ne

The Author

Prof. Zymer Mehani

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.