Shqiptarët, më të vjetër se stalaktitet e shpellave të maleve Ilire

“Ky popull asht bash ai populli i vogël shqiptar, aq pak i njohun dhe aq zi i gjykuem në Europë. I vjetër sa fosilet, sa stalaktitat e shpellave jehuese të maleve të veta vigane, dhe i lindun të thuesh prej vetë rrenjeve të vjetra, ai asht sot zot autokton i pakundershtueshëm i tokave të veta.

“Prej brigjeve gjëmuese të Euksinit e deri në borën e amshueshme të Alpeve Julie ; prej brigjeve bubulluese të Ekrakeraunve e deri ndër karma të thepisuna të Karpateve, ende të rime me gjak njeriu, në ato shekuj të kaluem, banonte ajo familja e madhe trako-ilire, në namë e në za në histori të fiseve dhe të kombeve. “ ( Gjergj Fishta në Konferencën e Paqes (1919 ) , Paris )

Se, me të  vërtetë jemi popull i vjetër sa stalaktitet e maleve jehuese vigane e dëshmon edhe zbulimi i fundit në bregdetin e Adriatikut kroat ; në fshatin e harruar Nakovana  janë gjetur në një shpellë
me mijëra enë të qeramikës të kualitetit të lartë për pije , festime dhe
  të riteve të plleshmërisë.
Arkeologët me këtë zbulim do të arrijnë të zbardhin teoritë e ndryshme të besimeve fetare të Ilirëve , disa shekuj para Krishtit.
 
Me dhjeta vjet Instituti i Antropologjisë së Zagrebit dhe Muzeu Mbretëror I Ontarios janë duke i studjuar besimet fetare të regjioneve ku banonin Ilirët. Ilirët ende janë një mister për shkollarët e kohës së sotme sepse shumë pak është hulumtuar .
 
Në Nakovane janë gjetur edhe gjurmë e neolitit (6 .000 vjet paraKrishtit ( In addition to Greek and Illyrian pottery, artifacts from 6000 B.C., such as an Early Neolithic fireplace and flint fragments found in the cave, suggest that it was a place of importance over the ages. )\
 
Shkrimi i ardhshëm : Çka u gjet në shpellën Nakovane në bregdetin kroat ?

08.01.17  Gjakovë

Shperndaje ne

The Author

Fahri Xharra

2 Comments

Add a Comment
 1. Përshëndetje të sinçerta Fahri Xharra . rrnofsh sa malet e Shqipërisë Antike .

  Nga Halil Preniqi

 2. DARDANIA

  Gjurmët flasin vetë
  Jemi më të vjetrit
  Nga Pellazgët
  Dardanisë Antike.
  Trashëgimi e lashtë
  Dyndje popujsh babarë
  Nga lufta e Trojës
  E di bota mbarë
  Se Homeri ishte pellazg,
  Troja e dytë Butrinti
  Eneu ishte Dardan.
  Alfabetin latin
  Gjuhën tonë të lashtë
  E folën profetët
  Zeusi – zoti i zotëve.

  Halil Preniqi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.