Letërsi Kombëtare: Skenderbeu shpëtimtari ynë, kohë e perëndisë (Poezi)

Kohë e re, e lumtur do të vijë!
Besoj se, do të vijë shpëtimtari ynë
Të vendosë, përgjithnjë mbretërinë
 E paqes mbarënjerëzore, mbarëshqiptare,
Të vendosë, harmoninë mbarëvëllazërore,
Të vendosë, kënaqësinë shpirtërore,
Të vendosë, drejtësinë, barazinë,
Ai do të jetë, i dërguari i Perëndisë,
Ai do të jetë, prijës i shqiptarisë,
Ai do të jetë, i plotfuqishëm,
Ai, nuk do t´u jep fund vetëm bredhjeve,
E vuajtjeve të shqiptarisë,
-Por, edhe vuajtjeve të mbarë njerëzimit.
Ai, do vendosë një drejtësi,
Harmoni dhe paqe të gjithëmbarshme.
Besoj se, kështu do zë fill,
Koha e re dhe e lumtur, që po vjen.
Ai, do të jetë dritë prituri ynë,
Ku, do na nxjerrë nga errësira,
E, do na shpie në dritë.
Kjo do të jetë, koha e re e lumturisë,
Kohë e së cilës, kafshët e egra,
Nuk do t’i shqyejnë pamëshirë…,
Qeniet tjera, të gjalla.
Kohë e së cilës, tiranët mizorë,
Nuk do t’i vrasin, masakrojnë,
Qeniet e gjalla, të botës njerëzore.
Kohë e së cilës, fëmijët do të luajnë,
Pa u frikësuar, me gjarpinj.
Besoj, pa optimizëm të tepruar,
Koha e re, -e lumtur do të vijë,
Nga dritë ploti, shpëtimtari ynë,
Që do na sjellë, lumturinë e gjithëmbarshme,
Ai, i plotfuqishmi ynë,
Do të vijë,-nga idetë fisnike,
Me ndihmën e Zotit,-nga derë heroike,
E ideve të Gjergj Kastriotit.

Autor: Avdi Ibrahimi
Më 8 Janar 2017

Shperndaje ne
Updated: 8 Janar, 2017 — 21:59

The Author

Avdi Ibrahimi

Autori ish- Z.kom i Brigadës 128. ZOP

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.