Arti dhe Kultura Kombëtare: “BESA“ E SHQIPTARIT

   BESA“

        E

SHQIPTARIT

 

Besa e shqiptarit

I ka rrënjët e thella,

Nga koha Pellazge,

Ne këtë fjalë e kena!

 

Bazën e kësaj fjale

E gjejmë në mesin tonë,

Shqipëria do të jetë,

Atdheu ynë, mëma jonë!

 

Betohem në tokë e në qiell,

E mbrojmë Arbërinë me jetë,

Se nuk frikësohem kurrë,

Arbërinë e kemi mëmë! & flamurë!

 

Betohem para zotit,

E zbatoi fjalën e dhënë,

Sa herë që është nevoja,

Arbëria është tokë e jona!

 

Besëlidhjen e Lezhës,

E udhëhoqi me krenari,

Skënderbeu, heroi ynë Kombëtar!

Ai bashkoi, popullin shqiptar!                                           1.

*

Besa e shqiptarit, kudo në trojet tona,

E stolisur me katër shkronja ari,

Sa bukur tingëllon, gjuha e shqiptarit!

Ajo është e shkruar, që nga koha e Mesharit

 

BESA” e Sami Frashërit,

E shkruar për mrekulli,

Sa bukur i´a kushtoi Atdheut,

Ai jetoi larg Dheut të tij!

 

Besa e Konstandinit,

E dhënë nga goja e tij,

Se mëmës, do t´ia sjellë,

Ai, Doruntinën në shtëpi!

 

Besa shqiptare e trashëguar, brez pas brezi,

Edhe në Kanunin e Lekë Dukagjinit,

Sa bukur e përshtati dhe me mençuri,

Ai ishte letrari ynë, AShtjefën Gjeçovi !

 

Kudo në Kosovë,

Kudo në Shqipëri,

Kemi Besën e shqiptarit,

N´a bënë krenar me u n´di!

 

Kudo në trojet tona,

Në t´bukurën Shqipëri,

Fjala Besë” e shqiptarit,

Është respektuar me krenari!                                                 2.

Bashkohuni , o shqiptar!

E mbrojmë, Mëmëdheun tonë,

Se armiku, kurrë s´pushon,

Atdheun tonë, ai e lakmon.

 

Besa në traditën tonë Kombëtare,

E studiuar mirë dhe në veçanti,

Sa bukur, për mrekulli, Eqrem Çabej,

Albanologu ynë, e shtjelloi në letërsi!

Besa e shqiptarit,

E stolisur me shkronja,

Sa shkurt, por me vlerë,

Ajo është, Krenari e jona!

 

Ishte një fjalë me vlerë,

Mbretëronte si Fanar,

Në çdo familje shqiptari,

Ishte në rend të parë!

 

Fjala BESA” i ka katër shkronja,

Është simbol i trojeve tona!

Besa e shqiptarit, është një thesar,

N´a kanë lakmi e gjithë bota mbarë!

 

Punuar me 15.01.2017, Shtutgard, Zeqir Asllani                3.                                                                                  

Shperndaje ne
Updated: 19 Janar, 2017 — 14:31

The Author

Zeqir Asllani

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.