Origjina e pa zbuluar -Hanibal Barka

“Hanibali ishte djali më i madh i Gjeneralit Kartagjenas Hamilkar Barkas, i cili qe i suksesshëm në Luftën e Parë Punike. Vëllezërit e tij më të vegjël qenë Hasdrubali dhe Mago, të cilët gjithashtu qenë gjeneralë të Kartagjenës. Historia Romake thotë se Hanibali si 9 vjeçar bashkë me vëllezërit e tij i premtuan babait të tyre se do ta shkatërrojnë Perandorinë Romake, por kjo është legjendë.

Në vitin 237 p.e.s. si 9 vjeçar bashkë me babain e tij shkoi në Gadishullin Iberik, i cili ishte i pasur me pasuri nëntokësore. Në Gadishullin Iberik babai i tij Hamilkar Barkas pushtoi territore të mëdha të cilat zëvendësuan humbjet të cilat i përjetoi Kartagjena në Luftën e Parë Punike dhe këto territore do të ishin baza e fuqisë së familjes së Barkidëve. Pas vdekjes së Hamilkar Barkas në luftë kundër disa fiseve Iberike komandën në Hispani e mori dhëndri i tij Hasdrubali. Ky e zmadhojë Provincën e re të Kartagjenës dukshëm, themeloi qytetin e Kartagjenës si kryeqytet regjional dhe lidhi me Romën Traktatin e Ebros. Ky Traktat thoshte se lumi Ebro është kufiri ndërmjet Romës dhe Provincës së re të Kartagjenës.

Kështu Hanibali pas vdekjes së Hasdrubalit u bë gjeneral i ushtrisë. Ai ende bënte luftëra me fiset Iberike ende të pavarësuara. Në një betejë afër lumit Tajo, Hanibali korri fitoren e parë kundër një armiku në front të hapur, i cili kishte një numër shumë më të madh ushtarësh në dispozicion.

Qyteti Sagunt në bregun e Detit Mesdhe nuk donte të biente nën sundimin e Hanibalit. Hanibali e rrethoi më 220 p.e.s. që ti ja kufizoi qytetit ndikimin në fiset Iberike. Saguntët më pas bënë një lidhje me Romën dhe Romakët quan njerëz tek Hanibali që Hanibali të ndërprejë rrethimin e qytetit, por Hanibali nuk e ndërpreu rrethimin sepse Sagunti ishte shumë më në jug sesa lumi Ebro. Më pas Hanibali pyeti në Kartagjenë  se a e lejojnë që të sulmojë qytetin, të gjithë Këshilltarët i thanë po.

Në konfliktin rreth Saguntit u përsëritën ngjarjet të cilat e filluan Luftën e Parë Punike kur Roma përdori qytetin e Mesinas për fillimin e Luftës midis Romës dhe Kartagjenes. Hanibali pas 8 muajsh rrethimi e sulmojë Saguntin dhe i vrau të gjithë banorët e qytetit. Roma nuk ndërmori asgjë për t’i ndihmuar Saguntit, por pasi ra qyteti Romakët i than Këshillit të Kartagjenës se: Vetëm nëse Kartagjena i’a dorëzon Hanibalin Romës atëherë do të anashkalohet lufta. Por këshilltarët i’a mbajtën krahun Hanibalit.”
Kjo ishte pak nga historia e tij .

Ushtria e Hanibalit duke kaluar Alpet me elefantë

Por kush ishte Hanibali , pse aq shumë flitet për  te dhe askush nuk e jep origjinën e tij? Kush ia humbi gjurmët “kombëtare” të tij. Cilën  gjuhë e fliste ? Cilën gjuhë flitnin kartagjenasit ?

Që moti shkruhet se Hanabali ishte me lëkurë ngjyrë të mbyllët ( “ i zi “ ) ,por ka kundër shkrime që e pohojnë të kundërtën . Pra ishte racë e bardhë !  Pse Hanibal Barka në skulpturë është  i bardhë kur ai ishte Afrikan ? ((Why was Hannibal Barca depicted in sculpture as what appears to be a white man when he was African? )  Pra , pse ishte i bardhë ?
Edhe një provë që dërgon aty ku do të dilja në shkrimin tjetër mu për Hanibalin dhe familjen Barka:
“Aleksandër Albani kishte lindur në Urbino të Italisë me 15 Tetpr 1692, ishte i biri i Oracio Albanit ; trashëgimtar i familjes Albani ( dega Urbina ) , origjina e të cilëve ishte nga Shqipëria ( e sotme ) Veriore të cilët u vendosën në Itali pas vdekjes së Skënderbeut , shek i 15-të. i ati Orazio ishte vëllai i Papa Klementit XI . Pas vdekjes së Klementit XI , Papa Innoçenti XII e emëroi Aleksandrin si kardinal me 16 Qershor 1721. Por edhe i vëllai i Aleksandrit , Hanibal Albani ishte po ashtu kardinal që nga 1711  (http://shqiperiaebashkuar.al/2017/01/historia-flet-vet-aleksander-albani/fahri xharra )

Pra,nipi i Papa Klimentit XI quhej Hanibal Albani e Hanibali ishte edhe ky kardinal që nga viti 1711 .

Pse ky emër Hanibal ? e Albanët shkuan në Itali  pas vdekjes së Skenderbeut .
Oricio , pra i vëllai i Papa Klimenti i kishte dy djem Aleksandërin dhe  Hanibalin .

Hanibal  Barka (247- 183 p.E.s)

Familjet Albani të Italisë  a e dinin të vërtetën e origjinës së Hanibalit . Cila ishte ajo ?

Shihemi herën tjetër !

28.01.17 Gjakovë

Shperndaje ne
Updated: 14 Shkurt, 2018 — 02:21

The Author

Fahri Xharra

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.