Pa atdhe , nuk jemi asgjë

Shkruan : Brilant Gashi

Nëna dhe fëmijët e humbut (shkrimi #3)
 
Amanetin e të parëve tanë askush nuk po i’a vë veshin . Amaneti i të parëve tanë nuk është duke shkuar në vend të vet dhe ne jemi faji kryesor , që nuk e përmbushim këtë mision , për t’a çuar në vend këtë amanet të shenjtë .
 
Pyetja jonë është se prej nga vijmë ne ?
A vijmë nga hiçi apo jemi këtu që kur kjo tokë u krijua . Shumica e shqiptarëve do të thonë se ne jemi këtu që nga krijimi i kësaj bote me dhimbje kurse skeptikët do e kundërshtonin këtë mendim dhe këtë teori .
 
Ne kemi gjuhën më të vjetër se sa të grekëve . Kjo gjuhë është shumë më e hershme se sa greqishtja dhe është e ndryshme nga greqishtja . Jemi ne ata që dijmë të bëjmë historinë dhe jo të tjerët ! Nga jeta në jetë kalojmë dhe përsëri me dhimbje jetojmë . Dhimbja nuk mund të hiqet vetëm me fjalë të ëmbla dhe me dashuri fallco . Shqiptarët e kanë këtë dhimbje për 2000 vjet rresht dhe po bëhet edhe më e madhe .
 
Atdheu , Kjo gjëja që të gjithë ne duhet t’i përulemi . Dëshpërohem nëse dikush nuk i përulet kësaj bukurie , të cilën zoti i’a ka dhënë . Zoti të ka dhënë gjuhën , kulturën , doket dhe zakonet më të mira në botë dhe ne si shpërblim , duhet t’a nderojmë atdheun dhe flamurin , duke i’u përulur që të dyjave .
 
Kultura shqiptare është një kulturë e lashtë autoktone , por e shkruar relativisht mjaft vonë . Kur themi “e shkruar relativisht vonë” , mund të themi se është shkruar që në shek. XV . Por kjo kulturë është autoktone dhe kjo është më e rëndësishmja e të gjitha gjërave të tjera .
 
Nëse atdheu është gjithçka për ne , atëherë ne jemi asgjë pa të . Sepse pa të ne nuk mund të identifikohemi në botë dhe nuk mund të dijmë se kush jemi . Arsyet që ti (atdhe) je gjithçka për mua , janë të kuptueshme . Sikur jeta , që ka ato sakrificat e veta , edhe ne duhet të kemi sakrificat tona sepse ne jemi ata , që e identifikojmë kombin tonë të quhet komb . Eshtë gjaku i mijëra trimave që na identifikon neve të jemi komb .
 
Janë njëmijë arsye të ndryshme , që ne duhet të identifikohemi si komb autokton në Ballkan . I qofshim falë të gjithë atyre trimave që u flijuan për atdheun . E di se shpirti i tyre , akoma nuk është prerë në paqe dhe faji është i yni , por ne bëjmë sikur faji mbetet jetim dhe nuk japim përgjegjësi për fajin tonë .
 
Unë do të besoj , në atë që kanë besuar të parët e mi dhe do të përmbush misionin , që e lanë ata në gjysmë ! Kjo është përgjigja ime dhe unë do e marr në përgjegjësi fajin e miljona shqiptarëve . Nuk do të jem i vetëm , që të marrë në supet e mija këtë përgjegjësi sepse do të ketë edhe shumë të tjerë pas meje . Kjo është e gjitha , ajo që unë di .
 
I vuajtur dhe i përvuajtur ky komb i lashtë , që është në dorën e kriminelëve dhe bijve të kurvave dhe këta po vazhdojnë që t’a pushtojnë edhe më shumë kombin tonë . Më shumë … dhe më shumë , se sa na kanë pushtuar në të vërtet armiqët tanë .
 
Analfabetët kanë filluar të na sulmojnë në të katër anët dhe ata na godasin neve me të gjitha mjetet me pëlqimin tonë . Dua të di se përse shqiptarët tanë e lejojnë këtë gjë të ndodh me ta .
Të parët tanë nuk do të kishin vepruar kurrën e kurrës në këtë mënyrë !
 
E vërteta është se këta analfabetë , dëshirojnë të bëhen zotat e botës shqiptare . Kësaj rradhe nuk kemi të bëjmë me serb e me turq ! Kësaj rradhe , kemi të bëjmë me vetveten .
 
VAZHDON …
Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.