Ndarja e botërave

Shkruan : Brilant Gashi

Nëna dhe fëmijët e humbur (shkrimi #7)
 
Popujt e tjerë e kanë parasysh se ndarja e trojeve të tyre është një krim ndaj tyre . Ata e ngrisnin zërin e tyre kundër copëtimit të trojeve të tyre dhe bota e sheh atë popull me fytyrë të bardhë . Ata fatmirësisht u bashkuan me nënën e tyre .
 
Por shqiptarët ? Ata çfarë do të mund të bënin për bashkimin e trojeve të tyre ? Unë mendoj se asgjë . Kur ti je i lënduar , mëson që të urresh por neve kur na ndanë , ne kemi ndjerë një dhimbje të madhe . Në mënyrë të ngadalshme , edhe dhimbja u shndërrua në urrejtje të madhe . Kjo urrejtje tek ne është shumë e madhe edhe pse kanë kaluar plot një shekull .
 
Ndarja e trojeve tona ka qenë ndarja e botës shqiptare . Nëna mesaduket e ka harruar fytyrën e fëmijëve të tyre . I vetmi popull në botë të ndarë në 6 pjesë dhe këto 6 pjesë në shtëpitë e armiqëve tanë . Vetëm nëna (Shqipëri) në shtëpinë e vogël të saj dhe pa fëmijët e saj . Edhe Kosova e ndërtoi shtëpinë e saj para 9 vitesh .
 
Presheva dhe tërë Kosova Lindore në shtëpinë e serbëve , Çamëria në atë të Greqisë , Sanxhaku gjithashtu në Serbi , Malësia në Malin e Zi . A ka më keq se sa të jesh i copëtuar ?
 
Fëmijët e nënës , janë duke ngrënë bukën e hasmit dhe ne me paramendim e lejojmë këtë masakër të ndodh tek ne . Jemi të njohur në botë . Vetëm se jemi të copëtuar në thërmija të vogla dhe në 6 pjesë . Ca të vogla , ca të mëdhaja .
 
Sa herë që bie shi , paramendoj lotët e Kosovës , e njëjta ndodh edhe me pjesët e tjera të Shqipërisë së Bashkuar , por lotët që më trishtojnë më shumë janë lotët e nënës Shqipëri . Po t’i themi nënës tonë se shqiptarët kanë filluar të humbin identitetin e tyre , do të kaplohet nga dhimbja dhe mërzia e madhe . Do të bie në petkun e madh të errësirës dhe ne në fund do të vritemi nga ndërgjegja jonë !
 
Lufta jonë për çlirim kombëtar është luftë e shenjtë për kombin tonë . Jam i bindur se shqiptarët e dijnë këtë gjë edhe pse ndoshta e kanë harruar historinë e tyre . Në këtë botë të mallkuar , një popull nuk duhet t’a harrojë historinë e tij sepse do të zhduket komplet qenia dhe vlera e atij populli .
 
Dhe sidomos nuk duhet t’a harrojnë popujt e vegjël sepse pikërisht popujt e vegjël kalojnë nëpër tragjedi të mëdha ! Tragjeditë tona të mëdha duhet të përcillen tek gjeneratat e tjera dhe të përçojnë një mesazh për shoqërinë shqiptare . As unë nuk e di se si kemi mundur t’i kalojmë këto tragjedi . Nga këto tragjedi , e vetmja gjë që kemi fituar ka qenë dhimbja , plagët dhe vdekja në të katër anët e trojeve tona .
 
Edhe vet e shoh gjakun e derdhur të trimave në vende të shenjta . Këta trima më paraqiten si iluzion i së vërtetës . Jo vetëm unë , por të gjithë shqiptarët e tjerë duhet t’a shohin këtë iluzion e cila më parë është manifestuar në realitet të hidhur .
 
Edhe ne e meritojmë bashkimin kombëtar që bota e mallkuar nuk po na e lejon .
Vet bota është armiku ynë më i madh dhe hasmi , i cili na ka masakruar është fëmija i saj .
 
Ne kemi parë diçka , që bota nuk e ka parë kurrë më përpara edhe pse ka pasur sy . Ata kurrë nuk e kanë pasur në qejf këtë popull , që është zhytur në mizori për shekuj të tërë dhe akoma e bëjnë “mikun e mirë” me neve . Ata po tallin bythën me neve .
 
Sigurisht që ne e lejojmë të na ndodh kjo masakër shpirtërore se masakra fizike , kemi pasur mjaft si popull . Ky është një holokaust i madh i ndërgjegjes njerëzore .
Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.