Shqiptarët e Maqedonisë , popull autokton

Shkruan : Brilant Gashi

Bota kundër shqiptarëve (shkrimi #1)
 
As që mundemi t’i biem në fije shqiptarëve sepse janë popull shumë i çuditshëm nga të gjithë popujt e tjerë . Sidomos nuk mundemi me i ra në fije shqiptarëve , të cilët jetojnë në Maqedoni e sidomos në Iliridë .
 
Shqiptarët mund t’a blejnë orën , por ata nuk mund t’a blejnë kohën . I them shqiptarëve se nuk ka edhe shumë kohë , kombi shqiptar duhet të bashkohet njëherë e mirë dhe fëmijët të jenë dhe të jetojnë së bashku me nënën e tyre , të cilën nuk e kanë parë për një shekull .
 
Shqiptarët e Maqedonisë duhet të bashkohen sa më shpejtë me ne dhe kjo nuk duhet të jetë aspak e gabuar siç thonë edhe ata që nuk na duan të mirën . Ilirida duhet të zgjohet nga ky gjumë i madh dhe i rëndë . Dhimbja e shqiptarëve në Iliridë nuk duhet të harrohet kurrë sepse nëse harrohet , ne atëherë do të shkelim në gjakun e trimave dhe luftëtarëve të tjerë të UÇK-së (Ushtria Çlirimtare Kombëtare) .
 
Këto vite , duhet të jenë të popullit shqiptar ! Ne duhet të zgjohemi nga gjumi dhe të fillojmë të punojmë për kombin tonë . Neve na duhet një forcë e madhe për t’a bërë këtë . Fuqia për të besuar , i ka bërë shqiptarët e Iliridës të besojnë se një ditë do të arrijmë të bashkohemi në një shtet me emrin Shqipëri e Bashkuar .
 
Ilirida është një dhimbje tjetër kombëtare , që nuk po na lë rehat fare . Dhimbja që bart ajo brenda vetes nuk mund të përshkruhet . Të themi të drejtën të gjitha dhimbjet tona nuk mund të përshkruhen me fjalë . Edhe në këtë vend ka shqiptar me shumicë dhe me të drejtë mund të thuhet se kjo është një tokë shqiptare .
 
Nuk mund të derdhim më lotë , por vetëm duhet të luftojmë për ëndrrën tonë . Vetëm në botën e ëndërrave , mund t’a shoh Shqipërinë e Bashkuar . Ajo ëndërr uroj që të bëhet realitet një ditë sepse shqiptarët ndryshe , nuk mund të jenë të qetë . Kush mund të jetë i marrë dhe të thotë të qëndrojmë maleve , kur këndej e andej është e gjitha tokë shqiptare .
 
I bëj thirrje shqiptarëve të Iliridës që të mos qëndrojnë më maleve sepse ajo tokë është tërësisht shqiptare dhe asnjëherë sllave .
 
Më në fund , erdhi edhe koha , që Gjuha Shqipe të bëhet të bëhet gjuhë zyrtare në Maqedoni . Erdhi koha që sllavo-maqedonasit të ulen në gjunjë dhe të marrin dënimin e merituar . Dhimbjet dhe plagët e shkaktuara nga ata duhet t’i paguajnë sepse pa shqiptar nuk mund të ketë Maqedoni dhe këtë i’a them të gjithë sllavo-bullgarëve , të cilët jetojnë në ato toka shqiptare .
 
Ai presidenti matuf , duhet të dijë njëherë e mirë që shqiptarët e kanë krijuar shtetin e quajtur Maqedoni dhe pa këtë popull ky shtet nuk mund të jetojë . Nëse shqiptarët e mi përbëjnë përqindjen më të madhe të popullit me shqiptar , atëherë ne do të bashkohemi me nënën Shqipëri .
 
Turqit , të cilët gjenden në tokat shqiptare në Maqedoni duhet të bartin bythën e tyre në Turqi sepse atje është vendi i tyre dhe jo në këto toka , ku për shekuj të tërë është derdhur vetëm gjakë trimash shqiptar , pikërisht nga osmanët masakrues . Ata janë përbindësha të vërtet !
 
Sovraniteti i shqiptarëve në Maqedoni është një sovranitet i leckosur . Le të provojmë që të besojmë tek vëllezërit tanë në Iliridë edhe pse shumica e tyre janë tërësisht të turqizuar dhe të islamizuar . Nuk mund të ketë ndonjë shqiptar , që i ka shpëtuar turqizimit në këto troje ? Tregoni o vëllezërit e mi .
 
Për momentin , trojet shqiptare përbëjnë gjysmën e territorit të Maqedonisë Shqiptare ! Nuk i dihet , ndoshta bëhet edhe më e madhe . Sepse shqiptarët e përbëjnë popullsinë autoktone në Maqedoni . Edhe pse gjysma e shqiptarëve janë turqizuar , ata përsëri do të mbeten autokton .
Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

1 Comment

Add a Comment
 1. Kjo është një e vertetë e madhe se konstandini i madhë Aleksandri i madhë Napolon Bonoparta ka qenë me origjinë Pellazge Dardano Iliro Arbnore Shqiptarë , sa më shumë që po kalon koha , dhe sa më shumë që po gjurmoj dhe studjoj , po e vertetoj se Shqiptarët janë një ndër më të vjetrit në Evrpoë dhe i kan dhënë Evropes shumë personalitete me ndikim në shumë segmente , por fatkeqësisht çuditem se si vetëvetës i kemi dhënë shumë pak .Maqedonia është sahtet artificial që u krijua shumë vonë nga Titoja , kështu që Maqedonia është tërsëisht e shtrirë me popullatë autoktone Shqiptare , në fillim të shekullit xx qyteti Shkupi ka qenë qyteti më i madhi me Shqiptarë duke ia kaluar Tiranës dhe Prishtinës , Manastiri qyteti i alfabetit është dhe do të jetë gjithëmonë krenaria jonë , Dibra ku lindi ikonën kruelegjendarin GJergj Kastriotin Skenderbeun , duke mos e harruar edhe familjen qiriazi etj/

  MANASTIRI

  Qyteti im i dashur
  I shkronjave të arta
  Lindën u rritën
  Hyren në çdo shtëpi

  Manastiri 1908
  36 shkronja të arta
  Mbuluan si zogjtë
  Trojët Shqiptare

  Regjimet religjionet
  Të përbuzën të injoruan
  Pranë stuhive e pushtuesve
  Krenarë dole qytet i alfabetit .

  Nga Halil Preniqi .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.