Tokat e Shqiponjave s’mund ti mbulojne pelerinat arabo-turko-serbe…

Çfarë do kultura turko-arabe dhe feja e tyre, në tokat e Shqiponjave,Shqipëtarëve?
Ajo si kultur dhe fe, po masakrohet nga vet vendi,të “besuarit e saj” ku e ka edhe origjinën!
5 Shekuj më rradhë, vetë toka nuk i pranoj,nuk i la hapsirë të zhvillohej, as si kulturë dhe as si fe. Toka Shqipetare ( foleja e Shqiponjave) lindi e rriti bijë dhe bija për t’mos lejuar një gjë të tillë.
Pra unë jam kokë e këmbë në shërbim të zërit që lëshon toka, mëmëdheu i ynë. I përgjigjem vetëm zërit të tij.Përjetë USHTAR në mbrojtje të nderit.
Vërtet i habitur por edhe më shumë i shqetësuar jashtëzakonisht shumë për fatin e vëndit tim,popullit Shqipëtarë,të cilit i përkas.
Si guxojnë,në emër të kujt kryetarët e komunave-bashkive me aq lehtësi japin leje ndërtimi në qytete,fshatra,gjithandej në tokat shqipfolëse,për ndërtim të kazermave turke të ashtu quajtura xhami!!???
Si guxon Ministria e zhvillimit apo ajo e mbrendshme të heshtin përball kësaj dukerie shumë primitive dhe brutalishtë vrasëse!!???
Ku janë ata të Ministrisë së kulturës???
Ku është bota akademike shqipëtare përkatësishtë ata të fushës së historisë, pse heshtin? A mos vall ata presin ti paguaj dikush për të cilën janë zotuar…! Për dal në kundërveprim!
Detyrë e tyre është,sepse vet profesioni që kanë zgjedhur i OBLIGON të jenë sy hapur dhe në shërbim të historisë dhe të vërtetës.
Gjithë këto institucione duke filluar nga Presidentët ( dy i kemi),deputetët e deri tek kryetar rrethesh, pranojnë një vrasje masive!Para syve të të gjithve po vritet INENDITETI i ynë kombëtarë!
A e dinë keta maskarenjë gjakëprishur! Turkun të parët tanë e DËBUAN me HUNJË gardhi nga toka Shqipëtare?
A e dinë gjakëprishurit se perandoria vrasëse osmane ka vdekur.
Kush janë këta gjakëprishur që bëjnë vazhdimisht përpjekje për ta ringjallur nëpërmes fesë, duke ushtruar presion psiko-ekonomik,duke iu imponur popullatës së “shkret” me anë të forcës dhe gënjeshtrave,premtimeve boshe etj.
E dinë këta gjakëprishur se historikishtë dhe gjeografikishtë,në gjuhë dhe kultur tokat shqipëtare nuk i përkasin botës islamike (muslimane) përkatesishtë turkut dhe vëllezërve të tyre arabo-sllav!
Tokat Shqipëtare nuk kanë qenë,nuk janë dhe nuk do të jen kurrë muslimane. Ne kemi individ që kanë „zgjedhur“ këtë fe, më apo pa vetëdije, kjo u përket atyre të përgjigjen! Por nuk do të thotë se aty ku jetojnë këta individ, të një feje të caktuar të jetë edhe toka ku ka uzurpuar, të shëndrohet me besimin e tij fetar.
E dini ju gjakëprishur, cili do qofsh ti, se ç’dëme po i bënë historisë,kulturës Shqipëtare të ardhmes së një populli që aq shumë bëri për lirinë e tij,u derdh aq shumë gjakë! Kurse ju përpiqeni të na poshtroni vazhdimishtë duke prekur e rrezikuar vlerat tona kombëtare.
„Unë qofsha edhe krejtësisht i vetëm“, do ju luftojë me të gjitha mjetet. Do dalë në mbrojtje të historisë,vlarave që kam gëzuar,trashiguar nga të parët e mi.
Unë nuk shitem as tek turku e as tek sllavët.
Nuk ua kamë nevojen vrasësve.
Na kanë vrar e masakruar shekuj më radhë bijtë dhe bijat e një populli liridashës,kan djegur e shkrumbuar gjithçka ishte shqipëtare, kurse ju vllazëroheni me ta, bëni edhe “tregëti” me gjakëprishurit turko-slav! Duke i shëndrruar tokën shqipëtare, sikur të ishin një leckë dhe pa vlerë!
Ju që sot shiteni si të ditur si imam, deri dje nuk e keni ditur ku i bie Prishtina apo Tirana! Ju dinit të shkoni deri tek zyret e UDB.se, jo me larg! Ishit të mbytur diku nëpër fshatra të thella, ishit kot fare. Kurse sot keni gjetur këtë mënyrë për të përfituar turp. Por jo vetëm kaq ne nuk do ju lejojmë kurrë.
Do të vi dita…do të shemben të gjitha ato kazerma-xhami të huaja që kanë fundosur-vorrosur historinë dhe kulturën e Shqipëtarit.
Krejt në fund, të drejtohem ty,ty që më rri si një dru i shtrembur!
Ziti është në qiell! Pse kërkon ta fusësh-burgosësh në xhami-kazerm turke!
Nëse vërtet e do ZOTIN??? Pse nuk lutesh në gjuhë NENES, ta ka dhuruar ZOTI, SHQIP!
Pse nuk ndëron e respekton dhuratën e tij (ZOTIT),tokën që ua fali të parëve të tu,ku ti ke lindur!
E di! Armiqët kërkojn të ndajnë nga kopea,nga trungu i shqipeve, sepse je shumë i lehtë për tu kapur,shume shpejt bie në grep,më shpejt se sa peshku! Ata përfitojnë nga ty dhe si armë te fort të kanë zgjedhur ty, si budalla qe je! Të luftosh kundër vetëvetës njëher e pastaj të lëshojnë si një qen i tërbuar kundër të tjerëve pa një qëllim të caktuar! Gjithmon në jetë moll sherri do të mbetësh,për gjithë botën e qytetruar.
Ne, nuk kemi vdekur.
Ne, presim nga ju, të heqni dorë nga kjo kerdi,masaker që po i bëni vendit.
Unë të them se e dua vendin tim, më shumë se ty.Nuk do të kursej asnjërin nga ju për vendin tim.
Islam Idrizi 12.08.2018

Shperndaje ne
Updated: 13 Gusht, 2018 — 18:59

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.