Beteja e Albulenës, uroj shumë, që kjo kambanë t’mos bie në vesh të shurdhër!

KUJDES!
Beteja e Albulenës… “edhe mund të përsëritet të ndodhi kjo në çdo qytet apo fshat shqipfolës”!
Atëher kur pushtuesit,gjakpirësit osman mendonin se është përmbysur gjithçka,trimat Arbër, nën udhëheqjen e Gjergj Kastriotit, zbresin nga nga mali, në fushë të hapur (20 mijë,përball kishin 80 mijë armiq) duke vrar me mija e mija tjerë të kapur gjallë te vet’dorëzuar,dhe akoma më keq, ushtria turke duke ikur me bisht nën këmb, si një qen, shkelnin mbi njeri tjetrin nga frika,duke u vetvorrosur!
Beteja e Ujëbardhës, e njohur edhe si Beteja e Albulenës, u zhvillua me 2 shtator, 1457 midis ushtrise se Arberit e drejtuar nga Gjergj Kastrioti dhe forcave pushtuese te perandorisë osmane.
Perandoria osmane-turke në këtë betejë, pësoi një humbje katastrofale.
“Uroj shumë, kjo kambanë t’mos bie në vesh të shurdhër”.
Islam Idrizi 02.09.2018.

Shperndaje ne
Updated: 8 Shtator, 2018 — 04:31

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.