Donika Kastrioti


Armët e kryeheroit Gjergj Kastrioti, duhet ti kthehën Shqipërisë-shqiptarëve.
Eshtë vërtet e turpshme.
Varret e të parëve,Kockat e tyre na i zh’varrosën, mbi ta kërcenin, deri sa i bënë cop cop!
Armiku turk, kockat e të vdekurve ua hidhte qenve, siq ishte rasti me Misionarin-luftetarin Pjetër Bogdani.
Herë turku e herë sllavët, armiqët e kombit tim, hedhnin këngë e valle, për “fitore” mbi trupat-kockat e të vdekurve!
Në pamundësi për ti kapur të gjallë apo ballafaquar në fushë të betejës me trimat Arbër-Shqiptarë, turku i pabes,dinak, tmerrsisht gjakëprishur, bënte atë që bota,historia nuk e kishte njohur më parë, merrte hak tek të vdekurit!
Të njejtën strategji ndoqën pasardhësit, vëllezërit e tyre sërb-sllav!
Diku i zhvorrosën, diku u hodhën tonelata dheu për ti humbur varret e të parëve tanë, mbi varre ndërtuan xhamia në shumicën e rasteve, edhe Kisha Ortodokse Sllave!
A nuk mjaftojnë këto dëshmi… është një copëz shumë e vogël e asaj çfar në të vërtet ka ndodh gjatë gjithë historisë sonë, që ne ti hapim syt… duhet patjetër, ti thrrasim mëndjes dhe mos të jemi bashkëfajtor apo shkurt bashkë kriminel,të till jemi nëse nuk veprojmë kundur gjithë kësaj çfar po ndodhë me ne dhe rreth nesh.
“Dy shtetet tona” kanë hapur kufijtë për gjithkënd dhe për këdo!
Ata hyjnë në trevat tona Shqiptare,krejtësisht të lirshëm, pas as një lloj frike apo kompleksi, përdhunojnë varret tona,ndërtojnë mbi to,fusin kulturë të ndryshme që nuk gjasojnë aspak me të tonën,ndërhyjnë edhe në Arsim kulturë,ekonomi, kudo! Dhe dy shtetet tona kukull nuk ndërmarrin asnjë kundërveprim!!!
Kur shoh gjithë këtë rrëmuj në trevat tona “them: Më mirë aty ku janë (mjerisht) si Donika Kastrioti po ashtu edhe armët e kryeheroit Gjergj Kastrioti”!
Por ne, duhet të zgjohemi për ndryshe do të na mallkon historia.

Shperndaje ne
Updated: 4 Tetor, 2018 — 15:08

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.