Fundi juaj do tu vije , o ju armiq te kombit tim!

 

“Atë që se bëri dot me shekuj shpata dhe baroti,sot po e bënë feja,krerët dhe politika e saj antishqipëtare”!
E frikshme, vërtet e frikshme!
Para syve tanë,aq më keq para syve të “luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”!
Vetëm në Kosovë janë jo më pak…të deklaruar 60.000-“Veteran të saj”!
Shto këtu edhe trevat tjera të hapsires shqipfolëse!!!??
Unë nga zemra them, u shtofshin dhe i paqim që të gjithe, ushtar luftëtarë të LIRISË…por pyetja është kjo! Për ç’far u luftua, të ndrrojmë pushtuesit !!
Është bërë një BETIM mor ju paqa (këtë e di secili jo vetëm Ushtarët) për LIRINË e atdheut, bashkimin e tokave Shqipëtare.
Turqizimi apo implikimi,ndikimi i fesë dhe ngulfatja,përmbysja e gjithçkaje që është arritur me gjakë (i pa numërt është numri i të rënëve)… nga ana e këtyre faktorëve primitiv, na bënë të rikthehëmi prap nga e para!
Ç’far donin sërbët! Ata donin sërbizimin-slavizimin e tokave shqipëtare,ata që do të kundërshtonin do ti asgjësonin ose dëbonin nga vëndi i lindjes!
Po të njëjten bëjn hoxhallarët e turqizuar apo të “muslimanizuar”,dalur jasht kontekstit të një BESIMTARI, është kthyer në një vegël servili të gjithkujtë, pa një adres të caktuar,kërkojnë të muslimanizojnë,turqizojnë apo osmanizojnë,jo vetëm njerëzit por edhe tokat tona shqipëtare,të rikthejnë një perandori të vdekur, që ishte shkatrrimtare, jo vetëm për ne shqipëtarët.
Pra nuk dallojnë asgjë nga njëra tjetra. Hoxhallarët fshihen prapa një “patriotizmi” duke mbajtur apo shfrytëzuar besimin e shqipëtarëve,gjëja janë antisllavizim! Duke përdorur këtë pseudopatriotizëm,hoxhallarët janë në fakt më shumë antishqiptarë se sa antisllavizim,kjo është e dukshme dhe e prekshme. Ndëritmi i xhamiave dhe përhapja e gjiuhës turke etj. Flet çartë për synimet e tyre antikombëtare shqipëtare.
Feja dhe as unë, nuk guxojmë të prekim besimin që kanë zgjedhur disa, flas për ata që kanë një vetëdije të shendosh dhe janë të arsimiuar e kombëtar, jo për ata që nuk e kuptojnë të çenurit “BESIMTARË”,feja nuk ka të bëjë me këtë kategori njerëzish,është zgjedhëja e tij, krejtësishtë individuale.
Unë, besoj shumë edhe ata që besojnë në ZOT, nuk e thërrasin në një emër tjetër apo gjuhë tjetër përveqse -ZOT-.
E si mund të rrimë anash, kur shohim se si përdoret”feja” e kazermave-xhami- turko-arabe e sllave!???
Si mund ta quajm! “LIRI” këtë që po ndodh aktualishtë në hapsiren shqipëtare?
Në emër të “TOLERANCËS ndërfetare”përmbyset gjithçka që u përket vetëm shqiptarëve, e kemi të trashiguar brez pas brezi,ruajtur e kultivuar me plot krenari dhe respekt,shekuj e shekuj më radhë.
Dhe tani, për hirë të “stabilitetit, mirqënjes sociale”, u dashka të përqafojmë dicka që po vdes! Vrasesit e kësaj ideje janë vet ata që e nxorren si ide për të mbijetuar, asgjë më shumë.
Tokat tona nuk mund të jenë një vednvorrim i atyre që nuk kuptojnë nga jeta,vlerat e saj civilizuese që vet jeta ti ofron.
Pra sa e sa herë duhet nxjerr foto e shkrime të dukumentuara,në mënyr që të kuptohemi se jemi krjtësishtë të gabuar, kështu vetëm sa forcojmë pozitat e armiqve dhe servilëve të tyre, në anën tjetër humbim miqt,fatmirsishtë sot i kemi mjaft dhe të fort qe besa.
Unë nuk do e humb miqësin për hirë të “tolerancës ndërfetare” etj.
Është në interes të vendit dhe popullit tim liridashës.
Nuk do të ketë jetë, as kjo xhami-kazerm që po ndërtohet në Prishtinë dhe as të tjerat si kjo.
Unë si çdo shqipëtarë tjetër do të jetoj dhe kultivojë vlerat tona kombëtare,të trshiguara nga të parët tanë.
Islam Idrizi 11.10.2018

Shperndaje ne
Updated: 11 Tetor, 2018 — 20:35

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.