Tre popuj të ndryshëm,në fe dhe kulturë,të ngritur mbi kurrizin e shqiptarëve.

Tre popuj të ndryshëm,në fe dhe kulturë,të ngritur mbi kurrizin e shqiptarëve.
Kundër shqiptarëve, gjithmonë i gjenë bashkë!
Shto këtu edhe gjakprishurit “tanë”që përdoren si karem nga armiqt!
Dhe ti,gjakprishur,thua,përhap fjal fyese,poshtron një popull me një kulturë dhe histori të lashtë.
Sa andej e këndej krijon panik, pasiguri dhe mosbesim,shqiptari lyp kështu e lyp ashtu etj.
Unë ty të përgjigjem shumë thjesht.
Ti, që shet nderin,gjakun!
Ti, i greqizuar,sllavizuar!
Ti, i turqizuar,muslimanizuar!
Shitesh dhe ku???
Tek ata që nuk njohin jetën,vet’vetën!
Për çfarë!???
Për ca para të qelbura!
E si mund të shkonte ndryshe!
Politika,për qëllime të veta,të vë para plumbave,ti bie,si një qen i ngordhur,pastaj…të qajn,vishen me të zeza,nxjerrin”lot pa fund”,edhe të shpallin “hero”!
Të fusin në (me raste edhe jo) varr,ashtu…kot fare,si”njeri” i pa vlerë,shpejt e shpejt,sepse ti,tashmë i konsumuar në
maksimim,i keq ushqyer, me gjëra të konzervuara dhe me afat të skaduar…!
Për njëfar kohe,fare të shkurtër,ti je i harruar nga porositësit.
Të përdorin edhe për së vdekuri,atëher kur ata ta kanë nevojen.Kurse vëndit,familjes i ke lënë një njollë të zezë.
Njëra pal të thot: “Vëlla na pri,të kemi hero”!
Kurse tjetra:” Lum si ti vëlla,ke me shku në xhenet e ke mi pas 7 gra”!
Kurse një pal tjer, të vret natën e të qanë ditën edhe fsheh dorën.
Ndërkoh,vendi që të lindi e rriti,njerëzit e qytetruar anë e mban botës,
kombi ytë…të mallkon dhe me të drejt të quan gjakprishur,i sëmur,i rrjedhur nga trut e kokës.

Shperndaje ne
Updated: 16 Nëntor, 2018 — 21:19

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.