Atdhe Geci: Rrënjët e gjakut të lashtë pellazg në Epir po rilinden…

Çamëria s´është e vdekur,jo, ajo
po  rilindet! Rrënjët e gjakut të
lashtë pellazg  në Epir s´shuhen
Kështu  u thoshte Aristidh Kolia
Kryepersonazheve në librat e tij!…

Atdhe Geci

Shperndaje ne
Updated: 26 Dhjetor, 2018 — 19:52

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

2 Comments

Add a Comment
  1. Domosdoshmërisht, demokratizimi euro-atlantik i Ballkanit është lulësim i gjakut (gjenit = genit) Pellazgjik tek neopellazgët të quajtur arbër, Alban, Albanez, Albanian. arvanit, arnaut = Shqiptarë, në harmoni me fqinjët tradiconal, Helenë, Latinë, Sllavë, Turq.

  2. Miku im, Shqipëria është tepër e vogël për të fal një sipërfaqe toke sa Çamëria. Shqiptarët janë të vetmit trashëgimtar të pellazgëve.Së pari Bashkimi i trojeve tona e pastaj, demokratizimi. Kufir i Shqipërisë me Greqinë është Preveza, Tre Gurët e Zes të saj. Çamët dhe arvanitë në një moment të caktuar historik do t´ia shlyjnë emrin Greqisë.Shqipëria deri në Prevezë e poshtë saj është e pazavendësueshme. Për këtë do flas koha dhe historia. Suksese miku im!

Lini një Përgjigje te Rrustem Geci Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.