TOKË DRENICASE

TOKË DRENICASE

Truall i Drenicës-

Çerdhe shqipesh thurur me plumba, me bomba, me varre…
Me rrënjë ilirike, me ngjyra dardane e zemër bujare
Rrënjët e lirisë i kërkove, i gjete thellë trupit tënd
Në rrugë e sipër drejt fitoresh kundër mynxyrës e plojës
Me betim të Adem Jasharit, të SANDOKANIT e të Antigonës
Gatuar në zemrën e popullit, në eshtarat e trollit
E në sytë e fëmijëve të burrëruar në zjarr të betejave
Edhe pse lodrat fare s’i provuan por nga djepi zgjatën duart
Tek armët dhe te flamuri kuq e zi e në përqafim të çlirimtarëve
Armikut shekullor në shtatin tënd, Drenicë shqiptare
Derdhi hekur e zjarr nga qielli e nga toka
Por ti rrufetë i prite me gjoksin tënd të çeliktë shqiptarisht
Barbarët u shfrynë në ty, ku jeta vritej në gur
Në pragjet e shtëpive, në mal dhe në kullë
E helmi i barbarit shplahej me gjak të heronjve
E lulëkuqet e kësaj toke i çelën petalet nga besa e dhënë
E flamuri u skuq nga gjaku i tyre që rrodhi si gurrë
Andaj ti, Drenicë u ngrite mes flakësh e paepur për gjuhë e flamur….
E ti je dashuria ime, që nuk zbehet kurrë!….(Autori???)

Shperndaje ne
Updated: 8 Shkurt, 2019 — 12:43

The Author

Prof. Zymer Mehani

1 Comment

Add a Comment
 1. TOKË DRENICARE-KOKË KRENIFARE;QENDËR QENDRE SHKRIPFARE-ËMËR ËMRE SHQIPTARE;SHPËRTHIM VULLKANI-ZBËR-
  THIM KULLGJANI;
  TIM E FLAKË VULLKANIKE-SHFRIME SHLAKË VRULLKAPIKE;KULLË QENDRESË LEGJENDARE-VRULLË SHPRESË REGJE-
  NDARE,ODISEU
  BESA BESË-KODIRRFEU SHPRESA SHPRESË;QYQEVICA BJESHKË ZENITI-KYQESPICA RESHKË E NGRITI;RRUFE QIELLI
  MË BREZATRIME,
  KRUKRE DIELLI NË RREZATIME;TUFË TUFANE SHKREP SHKRETRIMA;GUFË GUFËZANE DJEP DJEPTRIMA;NGA TRADITA TOKË QIELLI;
  NA PRAGDRITA KOKE DIELLI;SHEKUJ,SHEKUJ SHEKULLORE-TEMPUJ TEMPUJ TEMPULLORE;TOKË ZJARRTA GJAK SHQI-
  PTARI,KOKË ARTA
  PRAG SHKRIPZARI;LULËGJAKU RILIND LEGJENDA-VULËPRAGI RINGRIT REGJENDA;BIJË BIJA VASHËTRIMI-PRIJË PRIJA
  TRASHËGIMI;
  GJAKU I PASTËR GJAK SHQIPTARI-PRAGU VATËR PRAG SHKRIPARI;FLAKADAN LEGJENDË TRIUMFI-AH,DRADAN REGJENDË
  SHI,RIGUFI;
  SHKËMB GRANITI KRYLEGJENDA-RRËMB NA NGRITI HYREGJENDA;SHQIP SHQIPE PREKAZ NGA GALICA-SHKRIP SHKRIPE
  KRERFAZ
  SAKRIFICA;MOT O MOT SAHERË ËSHTË NEVOJA-ZOT O ZOT,KRAHERË KRENOJA;KRYLEGJENDA SHQIPTARISË-HYREGJENDA
  SHKRIPKAVRISË;
  DALIM ZOT TROJ HYJE SHQIPTARE-FALIM PLOT YJE SHKRIPZARE;KËTU BURON HYJË KRYLEGJENDËS-NUK DURON FYERJE
  HYREGJENDËS;
  MITRALOZ TË PËQAFSHA ÇARKUN-TI BAJLOZ TË PËRFLAKASHA BARKUN;AH,DRENICË LEGJENDË KRESHNIKU-N’SAKRIFICË
  REGJENDË
  RESHËPIKU;TOKË KRYELEGJENDA TUK BURON SHQIPTAR KRASHNIKU-KOKË HYREGJENDE NUK DURON KURFARË ARMIKU;OH,
  NA GJEGJKA
  NË TANDEMA;HYREGJENDA,KRYLEGJENDA,KRY UÇK,OUUU-OREEE,GJERGJA MË ADEMA;GJERGJA MË ADEMA!!.
  SHUMË TË FALA,
  NJË REFUGJAT LUFTË,PËRZENË ME DHUNË,NGA KOSOVA-NEW JERCEY,USA.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.